1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Kunstinädal toob Pärnusse Põhjamaade tunnustatud alternatiivmuusikud
Kunstinädal toob Pärnusse Põhjamaade tunnustatud alternatiivmuusikud

Kunstinädal toob Pärnusse Põhjamaade tunnustatud alternatiivmuusikud

Laupäevani vältava Põhjamaade kunstinädala osana toimub sel nädalal Pärnu loovlinnakus kaks eriilmelist kontserti. Kolmapäeva hilisõhtul astub publiku ette muusika- ja etenduskunstide kollektiiv MARAS ning reedel taaskasutatud materjalidest valmistatud pillidega musitseeriv Cleaning Women Soomest.

Cleaning Women
Foto: Perttu Saksa

MARAS looming on inspireeritud põhjapoolsetest vanadest muusikastiilidest ja laulutraditsioonidest, nagu jokimine ja laulmine, luues sidemeid soome-ugri kultuuri ja tänapäeva kaasaegse kunsti vahel. Nende kontserdist võib oodata hüpnootilist, intuitiivset ja psühhedeelset kogemust. MARAS kollektiivi kuulub teiste seas ka kunstinädala kuraator Marita Isobel Solberg ehk MaRa – Norra muusik, kunstnik ja loitsija, kelle esivanemate juured pärinevad paljudest põhjapoolsetest rahvastest: saami, rootsi, kveeni, karjala ja soome. Laulmise ja joiu, teadvuse ja tantsu kaudu loob Solberg ruumi, et tugevdada enese ja teiste kohalolekut. Kohalolek tähendab oma energia pühendamist inimestele, kes on saanud osaks rituaalist. Lisaks MaRale astuvad MARASe koosseisus lavale Risto Puurunen, Steve Vanoni ja Tatu Rönkkö.

Kunstinädala ühel korraldaja kunstikeskkond NOBA.ac eestvedaja Andra Orni sõnul on on MARAS ülesastumine üks Kunstinädala kõrghetkedest. “Kunstinädala reedesel performance`il juba publikule kustumatu mulje jätnud MaRa ei karda olla ehe, tema esinemises on midagi ürgselt naiselikku ja iidset. Lisaks visuaalele elamusele oli toimunud performancesse kaasatud tugev lõhnaline kogemus, mis publikus küsimusi tekitas – oma kodukandist kaasa toodud lambavill lõhnas lihtsalt nii tugevalt. Mida toob kaasa kolmapäevane kontsert selgub alles kohapeal, kindlasti tasub aga kõik oma meeled avatuna hoida.”

Eatnamastin
Foto: Jamie Michael Bivard

Kunstnik ja poeet MaRa selgitas oma reedese performance’ì “Minu villased unelmad” tagamaid aga järgmiselt: “Pildid rändavad minu mõtete villaste unelmate universumis, ajas, liikumises ja ruumis. See on segu vanadest lugudest, unenäolistest arusaamadest, kogemustest ja selle kaudu uute võimaluste loomisest.”

Helikunsti fännidele heameeleks toimub Kunstinädala raames juba reedel (29.07) Pärnu loovlinnakus ka Soome alternatiivse indie-bänd Cleaning Women kontsert, kes on oma kosmiliste helidega on rõõmustnud rahvusvahelist publikut enam kui kakskümmend aastat. Bändi instrumendid on muusikud valmistanud ise taaskasutatud materjalidest, mis annab kollektiivi loomingule ainulaadse kõla. Aastate jooksul on bänd andnud üle 600 kontserdi enam kui 20 riigis kolmel kontindendil. Välja on antud  neli albumit ning loodud ja salvestanud rohkesti muusikut klassikalistele tummfilmidele. Kuula lähemalt SIIT!

Põhjamaade kunstinädal Pärnus vältab 30. juulini.

  • Festivali programmi leiab SIIT!
Head Uudised GoodNews