Avaleht Kunst KUNSTINÄITUS HAUS GALERIIS! Maria Sildjarevitš pani lõuendile aknast nähtud vananaistesuve
KUNSTINÄITUS HAUS GALERIIS! Maria Sildjarevitš pani lõuendile aknast nähtud vananaistesuve

KUNSTINÄITUS HAUS GALERIIS! Maria Sildjarevitš pani lõuendile aknast nähtud vananaistesuve

Sidljarevits_Sygisene_hommik
Maria Sildjarevitši “Sügisene hommik”

Haus Galeriis avatud Eesti maalikunstnike Liidu aastanäitusel “30×40 DUUBEL 2” on kunstipubliku ette toodud poolsada tänaste kunstnike vastvalminud teost ning Eesti kunsti üks üllatajaid Maria Sildjarevitš on oma maaliga “Sügisene hommik” justkui soovinud tagasi tuua juba selja taha jäänud kuldse aastaaja.

Maria Sidljarevitš (1982) on uuema eesti maalikunsti hästi hoitud saladus. Väike Maria kasvas üles peres, kus sageli istusid külalistena ümber laua kunstnikud, sest ema töötas kunstigaleriis raamatupidajana ning maalis hobi korras ka ise. Maria oleks tahtnud, et ema õpetab teda samamoodi akvarellidega ümber käima, ent ema lõi käega, et pole aega, ja isagi soovitas lapsel õppida mingit stabiilsemat ametit. Nii saigi Maria Sidljarevitšist ülikoolidiplomiga logistik. Ent kunstipisik oli talle niivõrd pääsmatult verre pugenud, et 2008. aastal viis ta oma paberid EKA-sse ja on praeguseks hetkeks magistrikraadiga kunstnik.

“Maria Sidljarevitši maalijakäekiri on läbinud erinevaid etappe ja praeguse laadi juurde jõudis ta alles aasta-paar tagasi, ent teemad, millega ta tegeleb, on ka täna need, mida nägin viie aasta eest, kui esimest korda tema ateljeesse astusin. Selleks, et mitte lämbuda neid kirjeldades õõnsa sõnalaviini alla, võiks need paigutada ühte lahtrisse, mille üldnimetaja oleks “armastus ja inimestevahelised suhted”, ja kui tõesti pisut täpsustada, siis – “hetk elust ja mis selle jooksul toimub””. Nii on oma nägemuse kirjaridadesse pannud Haus Galerii eestvedaja Piia Ausman.

Eesti Maalikunstnike Liidu näitusele „30×40 DUUBEL 2“ jõudnud maalil näeme sajanditepikkuse traditsiooniga süžeed, kus kunstnik on maalinud oma kõige lähemat ümbrust – aknalaual olevaid esemeid ja jupikest välisilma, mis aknast parajasti näha on. Kunstnik on siin pildile püüdnud ühe septembrihommiku Moskvas, mil tema jutu järgi oli õues täiesti sürreaalne ilm: olnud 28 soojakraadi ja naised kõndisid tänavail kergetes kleitides, kui samal ajal keerlesid õhus tuhanded kuldsed sügislehed.

Näitus “30×40 DUUBEL 2” ootab huvilisi aadressil Uus tänav 17, seda saab külastada 16. detsembrini ning sellel välja pandud maalid on ühtlasi ka müügis.

Rohkem infot leiab Haus Galerii koduleheküljelt!

Järvi Pust

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga