1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Legendaarne kino Kosmos sai nimeks Kosmos IMAX
Legendaarne kino Kosmos sai nimeks Kosmos IMAX

Legendaarne kino Kosmos sai nimeks Kosmos IMAX

Foto: Jelena Vilt
Foto: Jelena Vilt

Alates tänasest on kinohoonel uus nimi. Uus nimi kannab ajaloolise hoone väärtusi ning kaasaegse tehnoloogia olemust  – seda peegeldab IMAX.

IMAXi eripäraks on säravaim pilt ja ülikvaliteetne heli, mida saab nautida senisest suuremal ekraanil. IMAXit ei ole siiani veel üheski Baltikumi ega Skandinaavia kinos, Tallinnast saab piirkonna esimene linn, kus on sellisel tasemel filme võimalus nautida.

„Olime algusest peale kindlad, et soovime säilitada legendaarse nime, lisades sinna juurde kaasaegseima kinotehnoloogia märgi IMAX, “selgitas kino omanik Tatiana Tolstaya. „Kosmose kino ei ole vaid kino iseenesest vaid on ka arhitektuuriliselt Tallinna jaoks märgiline ehitis – siin majas on üles kasvanud mitmeid põlvkondi kinosõpru,“ lisas ta.

Kosmos IMAXi esimene avalik väljaastumine toimub koostöös PÖFFiga. Uuendatud Kosmos IMAX kinos saab näha sisukat filmiprogrammi, aega veeta mängude ja mitmesuguste harivate programmidega ning kinnitada keha kohvikus.  Lisaks sellele luuakse kinos tingimused ka piiratud liikumisvõimalustega inimestele. Kosmos IMAX renoveerimise nurgakiviks sai paigaldatud 11.aprillil käesoleval aastal ehtne kosmose objekt – Sihhote-Alini meteoriit, mis langes Maale 12. veebruaril 1947. aastal.

IMAX: lühend väljendist Image MAXimum.

Foto: Jelena Vilt
Foto: Jelena Vilt

IMAX-i kõige suurem saladus peitub ekraani suuruses. Ligikaudu 300 m2 suuruse ekraani pildiga katmiseks on vaja lausa kahte 4K digitaalkino projektorit, mis töötavad üheaegselt, tagamaks säravaima ja nüansirikkaima pildi. Pilt on suurem, kui inimese vaateväli ja pildi piir tegelikkusega hajub. IMAX-i helisüsteem on sedavõrd täiuslik, et kuuleks isegi seda kuidas kärbes toa teises nurgas lendab.  Filmi vaatamine uues IMAX kinosaalis on elamus, mida tunnetad iga oma keharakuga.

Kosmos IMAX hoonest: 1964. aastal avatud Nõukogude Liidu esimene panoraamkino on projekteeritud Ilmar Laasi ja Udo Ivaski poolt. Tollel ajal ulatus ekraani suurus 228 ruutmeetrini. Kohalviibimise efekti saavutati 9-kanalise heli abil, mis kostus saali 96-st kõlarist.  See oli tolle aja kõige suurem ja kaasaegsem kinosaal Balti riikides. Aastal 1997 tunnistati kinomaja Kosmos kultuurimälestiseks.

Head Uudised GoodNews