
Loovkonkurss „Ehita oma Muumimaja”: lapsed lõid oma versiooni armastatud muumimaailmast
Muumide 80. sünnipäeva tähistamiseks korraldasid Prisma Peremarket ja Soome Instituut loovkonkursi „Ehita oma Muumimaja”, millest võttis osa üle 180 lasteaiarühma ja algklassi. Esimese koha saavutas Paide Hammerbecki põhikooli 1.B klass, teise koha Rapla Vesiroosi kooli 3.B klass ning rahvalemmikuks kujunes Kuressaare Ida-Niidu lasteaia Mesimummu rühm.

„Ehita oma Muumimaja” loovkonkursil tuli lasteaiarühmal või klassil ühiselt valmistada oma nägemus muumimajast. Võistlusele laekus nii joonistusi, puidust, papist või muudest käepärastest materjalidest valminud maju, saviskulptuure kui ka Lego-ehitisi, mis olid fotole või videole jäädvustatud. Seejärel laeti videod ja pildid üles Prisma Facebooki, kus kõik huvilised said oma lemmiku poolt hääletada. Laekunud tööde seast valis lemmikud välja ka Prisma ja Soome Instituudi esindajatest koosnev žürii.
Prisma Eesti maajuhi Teemu Kilpiä sõnul on Muumid armastatud olnud juba 80 aastat, sest nad ühendavad kodusoojuse, ühtekuuluvuse ja loovuse. „Muumide maailmas leiavad lohutust nii lapsed kui ka täiskasvanud. Meie eesmärk oli suunata lapsi oma fantaasiat rakendama, koostööd tegema ning ehitama oma versiooni Muumimajast, mille uksed on alati valla. See, et konkursist võttis osa lausa 184 lasteaia- ja koolirühma näitab, kui armastatud Muumid ka Eesti laste seas on.”
Meie eesmärk oli suunata lapsi oma fantaasiat rakendama, koostööd tegema ning ehitama oma versiooni Muumimajast, mille uksed on alati valla.
„Võitja otsustamine oli väga keeruline, sest kõik tööd olid loomingulised ning auhinnaväärilised. Esikoha saavutanud Paide Hammerbecki põhikooli 1.B klassi lapsed tegid omavahel muljetavaldavat koostööd – igaühel oli oma ülesanne ja roll. Lisaks kasutasid nad väga palju erinevaid tehnikaid ja materjale. Eriti toredaks detailiks olid laste endi fotod Muumimaja sees. Teise koha võitnud Rapla Vesiroosi kooli 3.B klass oli lisaks Muumimaja ehitamisele ka selle väga detailselt ja meisterlikult sisustanud, kasutades hambatikke, jäätisepulki ja muud käepärast,” lisas Kilpiä.

„Muumimaja ei ole pelgalt sinine tornikujuline ehitis, vaid kodu, kujutlusvõime ja sallivuse sümbol. Kuna kõik tööd olid nii ilusad ja armsad, et ühte eriauhinna saajat oli raske valida, siis valisime neid suisa kolm!“ ütles Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi.
Muumimaja ei ole pelgalt sinine tornikujuline ehitis, vaid kodu, kujutlusvõime ja sallivuse sümbol.
Ta lisas: „Jõgeva Lasteaed Rohutirts 12. rühm Maikellukesed olid Muumimaailmale kohasel julgelt taaskasutanud huvitavaid materjale, nagu munakarpe ja paberirulle. Käru Põhikooli 2.–3. klassi laste Muumimaailm pakub väga mitmekülgset ja rikkalikku vaadet, kus fantaasiategelased sulanduvad loomulikult muumilugudesse – nagu oleksid nad seal alati olnud. See on maailm, kuhu igaüks mahub ja kus iga tegelane leiab oma koha. Samamoodi näitavad Alutaguse Lasteaia Tõrukesed, et ka lumest saab luua kodutunde – Muumimaja, mis seisab keset talvist avastamisrõõmu. Just sellises vahvas ja mitmekesises maailmas tahakski viibida.”

Auhinnalised kohad:
- I koha ja 500 euro väärtuses kaupa Prismast loovtegevuseks võitis Paide Hammerbecki põhikooli 1.B klass
- II koha ja 300 euro väärtuses kaupa Prismast loovtegevuseks võitis Rapla Vesiroosi Kooli 3.B klass
- Facebooki kasutajate lemmik ja 200 euro väärtuses kaupa Prismast loovtegevuseks sai 1300 meeldimisega Kuressaare Ida-Niidu lasteaia Mesimummu rühm.
- Soome Instituudi eriauhinna ja raamatud Soome autoritelt saavad Jõgeva Lasteaed Rohutirts 12. rühm Maikellukesed, Käru Põhikooli 2.-3. klass (liitklass) ning Alutaguse Lasteaed, Tõrukesed.
Kokku laekus loovkonkursile 184 tööd erinevatelt lasteaedadelt ning algklassidelt. Esindatud olid kõik Eesti maakonnad – kõige rohkem töid laekus Harju (66), Tartu (22) ja Rapla (13) maakonnast. Sotsiaalmeedias kogusid laekunud tööd kokku pea 17 000 „meeldimist“ (16 978 like’i 3. aprill kell 00.10 seisuga).
Kõige nooremad osalejad olid Pärnu Mai lasteaia rühmast Liivatera, kus käivad kaheksa toredat 1,8- kuni 2,7-aastast last ning Haapsalu Kesklinna Lasteaia Siilikeste rühmast, kus 1,5–2-aastased lapsed meisterdasid lisaks traditsioonilisele mudelile ka magusa küpsistest Muumimaja.