1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. “Mägede kuninganna” esilinastus! Inimõiguste päev kutsub tasuta kinno
“Mägede kuninganna” esilinastus! Inimõiguste päev kutsub tasuta kinno

“Mägede kuninganna” esilinastus! Inimõiguste päev kutsub tasuta kinno

magede-kuningannaAlgatus Kogu Me Lugu koos Inimõiguste Instituudiga kutsub rahvusvahelise inimõiguste päeva raames laupäeval, 10. detsembril kell 16:00 toimuvale filmi “Mägede kuninganna” Eesti esilinastusele. Üritus toimub Tallinnas kinos Artis ning on kõigile huvilistele tasuta.

2014. aastal valminud suurejooneline linateos räägib kirgiisi naisest Kurmanjanist, kellest sai pärast abikaasa surma hõimujuht ning kelle eestvedamisel võideldi Vene impeeriumi sissetungi vastu 19. sajandil. Tegemist oli erakordse naisega, kes seisis isiklikus elus vastu sunnitud abielule ja traditsioonilistele soorollidele, tuues sellega küll häbi oma perekonnale, kuid kelle juhtimisel ühendati killustatud kirgiisi hõimud. Heade diplomaatiliste oskustega Kurmanjan saavutas oma hõimupiirkonnale eritingimused impeeriumi äärealal.

Kurmanjan on kirgiisi rahva kangelanna, kellele on püstitatud mälestusmärke ja kelle leiab ka Kõrgõzstani 50-somi rahatähelt. Lisaks Kurmanjani loole näeme filmis ka imelisi vaateid Kesk-Aasia mäestikele ja loodusele.

Kõrgõzstan esitas filmi parima võõrkeelse Oscari nominendiks, see esilinastus Montreali filmifestivalil. Ameerika Ühendriikide esilinastusel Los Angeleses tutvustas Oscari nominent ja Kuldgloobuse laureaat, näitleja Sharon Stone, filmi järgmiselt: “See on imeliselt hästi tehtud film. See on eepiline linateos. Ja see on tõestisündinud lugu. Selle teose kiitmiseks ei ole olemas piisavalt sõnu.” Sharoniga nõustuvad ka Internet Movie Database (IMDB) kasutajad, kes on hinnanud teost kõrgete 8,6 palliga 10st.

Film on kõigile huvilistele tasuta, see linastub kirgiisi keeles ja seda näidatakse eesti ja inglise subtiitritega. Filmi juhatavad sisse inimõiguste eksperdid Kõrgõzstanist.

Linateos tuleb esitlusele 10. detsembril, mil tähistatakse rahvusvahelist inimõiguste päeva, mille eesmärk on rõhutada inimeste õiguste ja vabaduste tähtsust. Inimõiguste ülddeklaratsioon loodi 1948. aastal ja ÜRO ratifitseeris selle 1949. aastal. 1950. aastal kuulutati 10. detsember rahvusvaheliseks inimõiguste päevaks. Selle päeva puhul kutsub Inimõiguste Instituut koostöös Kogu Me Lugu algatusega kõiki kinosaali, et mõelda inimlike väärtuste tähendusele nii tänapäeval kui ka ajaloos ning igaühe rollile inimõiguste kaitsmisel ja edendamisel

Head Uudised GoodNews