Raha, võim, kultuur, tehnoloogia – maailma tuntuima ja vägevaima merelinna lugu ootab avastamist Lennusadamas alates 25.märtsist.
Näitus annab haarava ülevaate Veneetsia vabariigi tõusust, kõrgajast ja langusest ning linna tänastest heitlusest merepinna tõusu ja massiturismiga.
Surematud kunstiteosed, ajaloolised leiud, interaktiivsed lahendused ning kütkestav kujundus tutvustavad ühe Vahemere võimsaima riigi hämmastavat ajalugu ja selle peategelasi.
„Veneetsia on linn, millest on pea igaühel oma ettekujutus isegi seal kordagi käimata. Seda tänu koha ainulaadsusele ja tohutul hulgal läbi aegade ilmunud kajastustele. Avatav näitus viib meid legendaarse linna kuulsuse lätete juurde, mis tänaseks on muutunud kultuuripärandi, arhitektuuri, kunsti ja turismi ainulaadseks sümbioosiks. Näituse siia jõudmisel on ka oma väikene osa selles, et Veneetsia ja Tallinn olid 1960. aastate lõpust paarikümne aasta jooksul sõprussuhetes ning mille otseseks tunnistajaks on siin ehitatud autentne gondel,“ selgitab SA Eesti Meremuusemi juhatuse liige Urmas Dresen.
Näitus „Venezia – merede kuninganna“ algab võrratu linna – eesti keeles tuntud ka kui Veneetsia – ainulaadse geograafia ja ajalooliste institutsioonide tutvustamisest. Sõna saavad linna tuntuimad valitsejad ja kodanikud. Tutvutakse Veneetsia kui kaubanduslinnaga: just sealsed mereteed, kaubavood ja tehnoloogilised lahendused võimaldasid ajaloolisel vabariigil valitseda Vahemerd ja Siiditee idapoolseid ühendusi.
Eraldi tähelepanu all on Veneetsia merejõu süda – Arsenale. See maailma esimene moodne laevatehas suutis hiilgeaegadel toota sõjalaeva päevas.
Pärast vabariigi allakäiku on Veneetsia pidanud end uuesti leidma ja maailmakaardile kinnitama.
Väljapaneku viimane osa räägib Veneetsiast kui turismimekast ning heitlusest merepinna tõusuga, mis võib kauni linna veel meie eluajal uputada.
Näitust täiendab väljapanek Eesti ja Veneetsia sidemetest, mis said alguse 20. sajandi alguses, kultuuritegelaste külaskäikudega „ujuvasse“ linna ning on nüüdseks viinud meie tippkunstnikud edukalt esinema maailmakuulsal Veneetsia biennaalil.
Veneetsia näituse lasteala „Väike Veneetsia“ on ainult lastele mõeldud mängulinn koos mängugondli, mängukanalite ja mängumajadega. Kuidas oleks töötada maailma mõnusaimas töökohas – jäätisepoes jäätisemüüjana? Või hoopis uurida, kus on Itaalia perekonna peidetud varandus? Ja mis tunne oleks, kui peaks silmad kinni kiirelt läbi jooksma Veneetsia kõige hirmsamast kohast – lagunenud majast, kus elavad mängurotid?
- Näitus „VENEZIA – merede kuninganna“ on avatud Lennusadamas 25.03–07.01.2024.
Asu unustamatule rännakule, kus põimuvad ajalugu, kunst, legendid ja värvikad isiksused!