1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. PÖFF pääses maailma 15 olulisema filmifestivali hulka
PÖFF pääses maailma 15 olulisema filmifestivali hulka

PÖFF pääses maailma 15 olulisema filmifestivali hulka

PÖFFRahvusvaheline Produtsentide Liitude Föderatsioon FIAPF (Federation Internationale des Associations de Producteurs de Films) kinnitas Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) alates käesolevast aastast rahvusvaheliselt sertifitseeritud võistlusprogrammiga festivalide hulka.

Sellega kaasneb PÖFF-ile maailmas 15. filmifestivalina võimalus korraldada seni spetsialiseeritud EurAsia võistlusprogrammi asemel rahvusvahelist võistlusprogrammi, kuhu kuuluvad filmid üle maailma.

Varasemalt kuulus PÖFF FIAPFi spetsialiseeritud võistlusprogrammidega festivalide nimistusse. Alates käesoleva aasta festivalist omandab PÖFF mittespetsialiseeritud võistlusprogrammidega festivali staatuse. See annab õiguse koos samasse kategooriasse kuuluvate Cannes’i, Varssavi, Berliini, Veneetsia, Tokyo, Karlovy Vary ja teiste suurte filmifestivalidega võistlusprogrammi geograafiliselt laiendada ja esitada 14.-30. novembril toimuval festivalil ühte võistlusprogrammi mängufilme kogu maailmast.

“Pikkade konsultatsioonide tulemusel tuldi üksmeelselt vastu PÖFF-i huvile laiendada senist rahvusvahelist EurAsia võistlusprogrammi ja tõsta see spetsialiseeritud võistlusprogrammidest astme võrra kõrgemale. See annab uusi võimalusi ka rahvusvahelistesse võistlusprogrammidesse pürgivatele filmidele ning seni vähe esindatud filmimaadele. FIAPF-il on hea meel aidata kaasa festivali arengule, mis on end viimastel aastatel tõestanud kui regiooni kõige kiiremini arenev filmitööstuse tegijate kohtumispaik,” ütles FIAPF-i juht Benoît Ginisty.

“Igal aastal korraldatakse üle maailma umbes 4000 filmifestivali. Neist vaid 52 on akrediteeritud FIAPF-i poolt ja koos PÖFF-iga omavad vaid 15 neist õigust mittetemaatilise rahvusvahelise võistlusprogrammi korraldamiseks. Seetõttu olen ma kogu festivali meeskonna nimel tänulik ja liigutatud, et ligi 20 aasta jooksul tehtud töö tulemuseks pole mitte ainult Põhja- ja Ida-Euroopa mõjukaim filmifestival programmi ning filmitööstuse kaasamise osas, vaid üks maailma tipp-filmifestivalidest,” rääkis PÖFF-i juht Tiina Lokk.

“See staatus avab meile uusi võimalusi arenguks, et seista võrdväärsete partneritena ühes reas pika ajalooga festivalidega nagu Cannes, Berlinale või Veneetsia, aga ka Karlovy Vary, Moskva ja San Sebastian. Teisalt paneb see meile vastutuse töötada värava ja vahendajana regiooni filmitegijate ja maailma kinotööstuse vahel,” kinnitas Lokk.

18 aastat tagasi Põhjamaade filminädalast võrsunud PÖFF sai 2008. aastal FIAPF-i täisliikmeks, mis aitas oluliselt kaasa festivali rahvusvahelise taseme tõusule. Tänavune otsus uue staatuse kohta on festivali jaoks järjekordne saavutus, aga ka märk FIAPF-i ja rahvusvahelise filmitööstuse usaldusest.

“Me pole endale kunagi eesmärgiks seadnud glamuuri või A-kategooria tähtede siiatoomist ning seda kohustust me endale ei võtagi, ehkki kindlasti tõstab uus staatus PÖFF-i mainet kogu filmimaailmas ja avab lisaks publikule uusi võimalusi ka regionaalsetele levitajatele ja filmitegijatele. Pigem oleme alati pingutanud, et tuua publikuni puhas autorifilmide festival, ja just seetõttu on filmitööstus meid kõrgelt hinnanud,” lisas Lokk.

FIAPF-i antud klassifikatsioon tähendab PÖFF-ile kohustust anda osalemisõigus varem võistlusprogrammi mittehõlmatud territooriumidele nagu Ladina-Ameerika, Aafrika, Lähis-Ida või Austraalia ning vähem arenenud filmitööstusega riikidele. Lisaks annab see PÖFF-ile võimaluse olla kogu regiooni rahvusvaheliseks väravaks Industry@Tallinn platvormi kaudu, mis kujutab endast kiiresti arenevat Põhja- ja Ida-Euroopa filmivaldkonna professionaalide kohtumispaika.

FIAPF hõlmab enda 29 riigi 34 tootjaorganisatsiooni, olles ainus filmi- ja teleprodutsentide globaalse ulatusega organisatsioon. Föderatsiooni üheks olulisemaks ülesandeks on akrediteerida rahvusvahelisi filmifestivale, et lihtsustada filmide tootjate ja levitajate orienteerumist festivalimaastikul. Kokku on maailmas 52 FIAPF-i akrediteeritud filmifestivali, PÖFF saavutas FIAPF-i täisakreditatsiooni 2008. aastal.

Eelmisel aastal linastus PÖFF-i raames 220 täispikka filmi ja 250 lühifilmi. Kokku külastas festivali 77 600 vaatajat. Põhja-Euroopa üks suurimaid filmiüritusi ootab filmisõpru taas kinno 14.-30. novembrini.

Head Uudised GoodNews