Põlevkivituhast saab toota keskkonnasäästlikke pulbervärve
Narva värvitootja Primatek edukad testid näitasid, et kaltsiumkarbonaat, mida Ragn-Sells hakkab välja võtma Ida-Virumaa mägedes seisvast põlevkivituhast, on hea tooraine keskkonnasäästlike pulbervärvide tootmiseks.
Üle aasta kestnud koostöö tulemusena on valmis saanud esimene proovipartii valget pulbervärvi, mida on ka edukalt testitud metallpindade katmisel. Testide tulemused näitasid, et põlevkivituhast toodetud taaskasutatud kaltsiumkarbonaat on nii kõrgete kvaliteedinäitajatega, et asendab täielikult värsket toorainet, mida praegu kaevandatakse suure keskkonnajalajäljega.
Testide tulemused näitasid, et põlevkivituhast toodetud taaskasutatud kaltsiumkarbonaat on nii kõrgete kvaliteedinäitajatega, et asendab täielikult värsket toorainet, mida praegu kaevandatakse suure keskkonnajalajäljega.
Kuna maailma erinevates tööstusharudes kasvab järjest kiiremini nõudlus just selliste taaskasutatud toorainete vastu, on Ragn-Sellsi Eesti tütarettevõte OSA projekt väga huvitatud, et Ida-Virumaa põlevkivituhast toodetav kaltsiumkarbonaat aitaks tõsta ka Eesti oma ettevõtete konkurentsieelist.
Ida-Virumaa põlevkivituhast toodetav kaltsiumkarbonaat aitaks tõsta ka Eesti oma ettevõtete konkurentsieelist.
„Just seetõttu võtsime ise ühendust ka Narva värvitootjaga Primatek ja tutvustasime neile oma unikaalset ja patenteeritud lahendust, millega me saame muuta kasutult mägedes seisva põlevkivituha jälle kasulikuks tooraineks. Oleme juba tootnud tuhast näidispartiid kaltsiumkarbonaati, millest ühe andsime testimiseks Primatekile,“ ütles Ragn-Sells OSA projekti müügijuht Lauri Laanemäe. „Testide tulemused ületasid meie ootuseid.“
Narva külje all pulbervärvide arendamise, tootmise ja müügiga tegeleva Primateki peatehnoloog Svetlana Fedotova selgitas, et maailmas on levinud praktika kasutada pulbervärvide täiteainena just kaltsiumkarbonaati, sest see on looduslik mineraal, mis ei tekita keskkonnale nii suurt kahju. „Sellest hoolimata otsitakse üle maailma keemiatööstustes võimalusi, kuidas toodetes kasutada just taaskasutatavaid materjale, et veel rohkem vähendada mõju keskkonnale,“ ütles Fedotova.
„Seetõttu on meie jaoks väga hea ja oluline uudis, et Ragn-Sells hakkab meile nii vajalikku taaskasutatud kaltsiumkarbonaati tootma just siinsamas Narvas. Tänu sellele koostööle saame meie oma värvitootmise keskkonna jalajälge veelgi vähendada, transpordikulusid kokku hoida ja muuta tootmise majanduslikult tõhusamaks.”
Laanemäe sõnul jätkatakse koos Primatekiga järjest suuremate partiide testimist, et liikuda järk-järgult taaskasutatud kaltsiumkarbonaadist värvi tootmiseni pärast seda, kui 2025. aastal alustab Narvas tööd põlevkivituhkade väärindamise demotehas, mis on kogu projekti esimene faas enne tööstusliku tehase rajamist.
2022. aasta septembris kiitis Narva volikogu ühehäälselt heaks detailplaneeringu ja keskkonnamõjude hindamise algatamise, millega käivitati ettevalmistustööd Ragn-Sellsi põlevkivituhkade väärindamise tehase rajamiseks Eesti Energia Balti Elektrijaama territooriumi vahetusse lähedusse.
- Ragn-Sells on põlevkivituha väärindamise projekti tarbeks loonud tütarettevõtte R-S OSA Projekt OÜ.
- Projekti on investeeritud juba üle 4 miljoni euro.
- Projekti partnerid on Tartu Ülikool, TalTech, Eesti Energia, EAS ja KredExi ühendasutus ning sihtasutus Archimedes.
- Loe täpsemalt projektist SIIN.