1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Prantsuse dokumentaalfilmidele pühendatud nädal tõstatab küsimusi sooidentiteedist
Prantsuse dokumentaalfilmidele pühendatud nädal tõstatab küsimusi sooidentiteedist

Prantsuse dokumentaalfilmidele pühendatud nädal tõstatab küsimusi sooidentiteedist

Bambi7. – 12. novembril kinos Artis linastuv programm kannab nime “Identiteediküsimus: luubi all sugu”. Publiku ette jõuavad 8 prantsuse dokumentalisti filmi soolise enesemääratlemise teemal. Prantsuse

dokumentaalfilmide nädal toimub kultuurifestivali “Accord! 2014: Prantsuse kultuurisügis Eestis” raames Prantsuse Instituudi toetusel. Filminädal on osaks juba 15. korda kogu maailmas toimuvast Prantsuse dokumentaalfilmide kuust, mille raames leiab aset 3000 seanssi, neist üle 400 seansi väljaspool Prantsusmaad.

Filminädala avab 7. novembril kell 19:30 Pauline Horovitzi humoorikas personaalne lugu “Nuta mu laps, siis pissid vähem” (Pleure ma fille, tu pisseras moins), milles autor kinnitab Simone de Beauvoiri tarkusetera, et naiseks ei sünnita, vaid saadakse. Nädalavahetuse õhtutel on kavas kaks

põnevat portreefilmi. Laupäeval, 8. novembril linastub Marie Losier’ film “Ballaad Genesisest ja Lady Jaye’st” (The Ballad of Genesis and Lady Jaye), mille peaosaliseks on kunstnik ja muusik Genesis Breyer P-Orridge ning tema kaasa ja koostööpartner Lady Jaye, kes armastuse ja kokkukuuluvuse märgiks otsustasid saada üheks pandrogüünseks isikuks. Pühapäeval, 9. novembril on kavas prantsuse LGBT-kogukonna ajaloo jäädvustamisega tegeleva Sébastien Lifshitzi kultuuridokumentaal “Bambi” 1950. – 60. aastatel Pariisi kabareedes üles astunud lavatähe huvitavast elukäigust. Uue nädala alguses 10. novembril on kavas lühifilm “Ruum” (Espace) koolitüdruku murest, et tema koolis on tüdrukute ja poiste jaoks erinevad mängualad. Sellele järgneb “Fran?oise Héritier ja sooreeglid” (Fran?oise Héritier et les lois du genre), milles tunnustatud antropoloog Fran?oise Héritier tõestab, et vaatamata naiste positsiooni paranemisele ühiskonnas on ikka veel kehtivaks normiks meeste ülimus. Teisipäeval, 11. novembril on ekraanil Vietnami transvestiitidetrupi raskest turneest rääkiv film “Proua Phungi viimane reis” (Le dernier voyage de Madame Phung). Filminädala lõpetab kolmapäeval, 12. novembril lühifilm “Blush” ühe Pariisi noormehe ettevalmistustest kauni naisena välja minna. Sellele järgneb dokumentaalfilm “Kas mu ajul on sugu?” (Mon cerveau a-t-il un sexe?), milles teadlased aitavad vaatajal kaasa mõelda, kuidas kujuneb meie seksuaalne identiteet.

Kõik filmid linastuvad ingliskeelsete subtiitritega või inglise keeles, v.a “Bambi”, mis linastub prantsuse keeles, eesti- ja venekeelsete subtiitritega.

Tavapilet on 4.50 € ja seenioridele 3.50 €.

Filminädala programmi leiab kino Artis kodulehelt.

Prantsuse kultuurifestivali “Accord!” kava on leitav aadressilt http://www.accord.ee

Head Uudised GoodNews