President Karis: Eesti-Soome kahepoolsele kaitsekoostööle annab uue mõõtme liitlassuhe NATOs
Kohtumisel Soome peaministri Petteri Orpoga õnnitles president Alar Karis Soome vastset valitsusjuhti ja avaldas tunnustust, et Soome uus võimuliit rõhutab oma koalitsioonilepingus Põhjala-Balti koostöö tähtsust. Ta lisas, et Soome NATO liikmesus ja Rootsi peatne ühinemine alliansiga lisab sellele koostööle mõjukust ka rahvusvahelisel areenil.
Riigipea sõnul annab NATO liikmesus uue mõõtme Eesti-Soome kahepoolsele kaitsekoostööle: NATO idapoolseimate liitlastena jagame Soomega julgeolekuolukorrast ühist arusaama, eriti Vene ohu küsimuses. Uuel tasandil areneb koostegutsemine ja infovahetus. President Karis märkis, et Soome on läbi aastate olnud Eestile suureks eeskujuks selles, kuidas arendada ja rahastada riigikaitset.
Puudutades Venemaa agressioonisõda Ukrainas sõnas riigipea: Ukraina on veenvalt näidanud, et tal on kindel koht Euro-Atlandi riikide peres. Teame ju oma kogemusest, et ainus julgeolekugarantii, mis vahetus Venemaa-naabruses toimib, on NATO liikmesus. Sestap ootab Eesti peatselt NATO Vilniuse tippkohtumiselt Ukraina liitumisteekonda puudutavat selget sõnumit. Eesti riigipea kinnitas, et Eesti jätkab igakülgset Ukraina abistamist ja ülesehitust ning on valmis oma kogemusi jagama ja koostööd tegema.
Asjaolu, et Soome on Eesti jaoks kõige olulisem väliskaubanduspartner, on president Karise sõnul kahe riigi põimunud suhete kinnituseks. Näiteks toob viimane Eesti ja Soome tulevikukoostöö raport välja piiriülese suhtluse ja digitehnoloogiaga seotud edulood, millest on õppida ka teistel riikidel, selgitas Eesti riigipea.