
President Karis Euroopa Nõukogu tippkohtumisel: uus sõjakahjude register aitab toetada Ukraina võitlust õigluse eest
“Lisaks võitlusele vabaduse eest peab Ukraina võitlust ka õigluse eest. Tippkohtumisel loodud Euroopa Nõukogu Venemaa agressiooniga tekitatud sõjakahjude register on oluline samm, et olla selles toeks,” sõnas president Alar Karis Islandil Reykjavikis Euroopa Nõukogu tippkohtumise raames eile õhtul toimunud kõrgetasemelisel arutelul Ameerika Ühendriikide, Hollandi, Horvaatia, Iirimaa, Rootsi, Sloveenia, Soome, Ukraina ning Euroopa Komisjoni ja OSCE esindajatega.
“Karistamatusel ei saa olla kohta, kõik kurjategijad peavad teadma, et nad võetakse vastutusele, me ei lase Venemaa juhtkonnal peituda isikupuutumatuse taha”, sõnas president Karis. “Selleks on vaja tagada Venemaa poolt Ukrainas toimepandud sõjakuritegude uurimine, kurjategijate kohtu alla andmine ja nende vastutusele võtmiseks tuleb luua rahvusvaheline eritribunal.”
Euroopa Nõukogu liikmesriikide poolt värskelt loodud sõjakahjude registrist kõneldes ütles president Karis, et see tuleb kiiresti kasutusele võtta, kaasates võimalikult palju riike. Register hakkab koondama, analüüsima ja hoiustama tõendeid pärast 2022. aasta 24. veebruarit Venemaa agressiooni põhjustatud kahjude kohta ning kahjunõudeid Ukrainas. Järgmise sammuna tuleb alustada kompensatsioonimehhanismi loomist, sest rahvusvahelise õiguse põhimõtte kohaselt peab Venemaal hüvitama Ukrainale agressiooniga tekitatud kahjud, lausus Eesti riigipea. Eestist on üks Euroopa Nõukogu sõjakahjude registri asutajaliige.
“Olime ka esimeste riikide seas, kes määras Rahvusvahelise Kriminaalkohtu prokuratuuri juurde riiklikud eksperdid, et aidata kohtul kasvava töökoormusega toime tulla. Samuti on Eestis alustatud riigisiseseid menetlusi tõendite kogumiseks ja ütluste võtmiseks Ukrainas sõja ajal toime pandud kuritegude uurimiseks,” sõnas Eesti riigipea.
President Karis rääkis veel vajadusest aidata Ukrainal oma riiki üles ehitada hoolimata kestvast sõjast ning juba käimasolevatest Eesti tegevustest ülesehitustöös. “Oleme keskendunud Žitomõri oblastile, kus Ovrutši linnas on Eesti toel valminud uus ja keskkonnasõbralik lasteaed. Edaspidi tegeleme ka Venemaa poolt hävitatud tsiviilobjektide ja kriitilise infrastruktuuri taastamisega,” lisas ta.
- Koos president Karisega osalesid Euroopa Nõukogu tippkohtumise raames toimunud ümarlauaarutelul Sloveenia president Nataša Pirc Musar, Soome riigipea Sauli Niinistö, Ameerika Ühendriikide suursaadik ÜRO juures Linda Thomas-Greenfield, Ukraina peaminister Denõs Šmõhal, Iirimaa peaminister Leo Varadkar, Hollandi peaminister Mark Rutte, Horvaatia peaminister Andrej Plenković, Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, OSCE peasekretär Helga Schmidt ning Rootsi välisminister Tobias Billström.