1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. President Karis konverentsil CyCon: tehisaru pakub uusi tööriistu ja võimalusi küberkaitsjatele
President Karis konverentsil CyCon: tehisaru pakub uusi tööriistu ja võimalusi küberkaitsjatele

President Karis konverentsil CyCon: tehisaru pakub uusi tööriistu ja võimalusi küberkaitsjatele

President Alar Karis rõhutas rahvusvahelisel küberjulgeolekukonverentsil CyCon tehisaru rolli nii küberohtude kui küberkaitse uues ajastus. Eesti riigipea sõnul aitavad sagenevad küberkonfliktid kaasa üleilmsele ebastabiilsusele, kuid samal ajal peitub tehisarus potentsiaal pakkuda uusi lahendusi.

Foto: Egert Kamenik/CyCon

„Kahetsusväärselt on sõjad ja konfliktid muutumas uueks normaalsuseks kogu maailmas – ka küberruumis,“ sõnas riigipea. „Igal aastal on küberrünnakute arv võrreldes eelneva aastaga kahe- või isegi kolmekordistunud. Ka tänavu ei ole olukord teisiti,“ lausus ta lisades, et 2024. aastal kasvas hüppeliselt ka süvavõltsingute, häälejäljenduste, suunatud õngitsuste ja teenusetõkestusrünnakute arv.

Paraku ei piirdu küberkonflikt president Karise sõnul üksnes küberruumiga. „Sellel on mõju majandusele, ühiskonnale ja poliitikale,“ lisas ta, viidates ka välisriikide sekkumisele valimistesse ning elutähtsate teenuste – tervishoiu, energia, side ja riiklike registrite – vastu suunatud rünnakutele.

Foto: Egert Kamenik/CyCon

Riigipea tõi esile Eesti pikaajalise digipädevuse: „Oleme saanud hääletada elektrooniliselt juba 20 aastat. Ning alates möödunud aastast on kõik valitsuse teenused täielikult veebipõhised. Meie digitaalne isikutuvastussüsteem säästab hinnanguliselt igal aastal ligikaudu 2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust,“ sõnas ta. „Tänavu oleme astunud järgmise sammu – algatanud tehisaru haridusprogrammi keskkoolides,“ lausus Vabariigi President.

President Karis tõdes, et tehisaru loob ka uusi ohukohti. „Tehisaru annab küberrünnakute korraldajatele enneolematud võimalused – ja seda kasutataksegi rünnakutel üha rohkem,“ lausus riigipea. „Olen aga sama kindel, et tehisaru pakub ka uusi tööriistu, võimekusi ja võimalusi küberkaitsjatele. Tehisaru võib samuti tähendada kaitset ja turvalisust. Ja hoolimata ilmsetest murekohtadest ootan huviga, kuidas saaks tehisaru järjest enam kaasata küberjulgeoleku ja -kaitse arendamisse.“

Tehisaru annab küberrünnakute korraldajatele enneolematud võimalused – ja seda kasutataksegi rünnakutel üha rohkem.

Vabariigi President rõhutas ka, et küberkaitsevallas on ülioluline rahvusvaheline koostöö: „Kui meid rünnatakse rohkem kui kunagi varem, peame ühte hoidma tugevamalt kui kunagi varem.“

Foto: Egert Kamenik/CyCon

Eesti jagab oma kogemust digiarengust ka kaugemate partneritega. „Eelmisel nädalal tervitasin Eestisse riigivisiidile saabunud Botswana presidenti, et jagada meie digiarengu kogemust. See visiit näitas selgelt, et ka meist kaugel asuv riik väärtustab avatud, vaba, turvalist, kaasavat ja ligipääsetavat internetti samavõrd kui meie,“ lausus riigipea.

Eesti pühendumus rahvusvahelisele küberkoostööle on jätkuv. President Karis tõi esile EL-i kübervastupidavuse määruse, NATO Locked Shields õppuste laienemise ning Eesti juhtrolli Internetivabaduse koalitsioonis. Samuti rõhutas ta koostöö tihendamise vajadust ÜRO raames ning kutsus üles saavutama kokkulepet aasta lõpus toimuval maailma infoühiskonna tippkohtumisel.

  • Küberkonfliktidele keskenduvat konverentsi CyCon korraldab NATO küberkaitsekoostöö keskus (CCDCOE) seitsmeteistkümnendat korda ning sellest võtavad osa 55 riigi esindajad.