1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. President Karis: Venemaa sõda Ukraina vastu peegeldab ohtlikku kolonialistlikku mõtteviisi
President Karis: Venemaa sõda Ukraina vastu peegeldab ohtlikku kolonialistlikku mõtteviisi

President Karis: Venemaa sõda Ukraina vastu peegeldab ohtlikku kolonialistlikku mõtteviisi

President Alar Karis võõrustas Kadriorus Botswana riigipead Duma Gideon Bokot, kes viibib Eestis esimese Aafrika riigina riigivisiidil. Vestluses keskenduti Eesti ja Botswana majanduskoostööle seda eelkõige digi- ja turismivaldkonnas ning rahvusvahelisele julgeolekule.

Eesti ja Botswana riigipea rääkisid rahu ja julgeoleku tagamisest nii Euroopas kui Aafrikas. „Venemaa sõda Ukraina vastu peegeldab ohtlikku kolonialistlikku mõtteviisi – uskumust, et suurriigid võivad teiste suveräänsuse lihtsalt kustutada,“ sõnas president Karis peale kohtumist. „Sellel agressioonisõjal on üleilmsed tagajärjed – toiduhindade tõus, energiavarustuse ohustamine ja ebastabiilsuse süvenemine haavatavates piirkondades,“ lisas ta.

Foto: Raigo Pajula/Vabariigi Presidendi Kantselei

President Karis rõhutas, et Eesti jääb kindlaks rahu ja julgeoleku toetajaks Aafrikas. „Panustame Euroopa Liidu missiooni Mosambiigis ning toetame rahvusvahelisi jõupingutusi terrorismi ja välissekkumise vastu,“ sõnas Vabariigi President.

Ta märkis, et maailma kriisidega toimetulekuks on vaja tugevat ja hästi toimivat rahvusvahelist koostööd. „Vajame usaldusväärset ÜRO-d, mille Julgeolekunõukogu peegeldaks tänapäeva maailma tegelikkust. Aafrika väärib tugevamat häält ning Peaassambleele tuleb anda sisulisem roll,“ ütles riigipea.

Foto: Raigo Pajula/Vabariigi Presidendi Kantselei

Eesti ja Botswana suhetest rääkides rõhutas president Karis, et tegemist on ajaloolise riigivisiidiga – esmakordselt külastab kõrgel tasemel Eestit Aafrika riigi riigipea. „See kinnitab tugevalt meie riikide sõprust ja tahet koostööd süvendada. Eesti ja Botswana koostööst kasvab tugev ja särav side – nagu hoolikalt lihvitud teemant,“ lausus president Karis. Ta meenutas oma riigivisiiti Botswanasse 2024. aasta märtsis ning kinnitas Botswana on Eestile oluline partner Aafrikas.

Täna  toimub visiidi raames Eesti ja Botswana ettevõtjate äriseminar, mille eesmärk on luua uusi kontakte ja edendada koostööd. President Alar Karise sõnul on Eesti ja Botswana vahel allkirjastatud topeltmaksustamise vältimise leping oluline edasiminek. „Kui see jõustub, on ettevõtjatel lihtsam investeerida, teha koostööd ja luua püsivaid ärisuhteid,“ ütles ta. „Suur potentsiaal on koostööks e-valitsemise, puhta tehnoloogia, haridustehnoloogia ja terviseinnovatsiooni valdkondades. Mitmed Eesti ettevõtted tegutsevad juba Botswanas, panustades näiteks maksuameti e-maksusüsteemi loomisesse ning küberturbe lahenduste arendamisse.“

Mitmed Eesti ettevõtted tegutsevad juba Botswanas, panustades näiteks maksuameti e-maksusüsteemi loomisesse ning küberturbe lahenduste arendamisse.

Eesti toetab president Karise sõnul Botswanat ka arengukoostöös – koos Euroopa Liiduga panustatakse digitaalsete oskuste arendamisse ja iduettevõtluse ökosüsteemi tugevdamisse.