Home Kunst RAHUMEELNE PROTEST I Valgevene protestikunstinäitus liigub Tartu Aparaaditehasesse
RAHUMEELNE PROTEST I Valgevene protestikunstinäitus liigub Tartu Aparaaditehasesse

RAHUMEELNE PROTEST I Valgevene protestikunstinäitus liigub Tartu Aparaaditehasesse

5. märtsil avatakse Aparaaditehase õuealal Valgevene protestikunsti pop-up-näitus „Valgevene. Protest. Kunst“. Eksponeeritud on Valgevene kunstnike illustratsioonid, mis on tõukunud riigis toimuvatest protestidest ja kohaliku rahva võitlusest inimõiguste eest.

Näituse „Valgevene. Protest. Kunst“ eesmärk on tutvustada kaasaegset valgevene protestikunsti, juhtida tähelepanu Valgevene protestide rahumeelsele iseloomule ja sellele vastanduvale võimude vägivallale ja otsida solidaarsust Eestis elavate inimeste seas. Aparaaditehase välialal eksponeeritud väljapanekul on esindatud 11 teost neljalt kunstnikult.

Valgevenelased on juba üle kuue kuu rahumeelselt protestinud riigis korda saadetud vägivalla vastu. Nõutakse sõnavabadust, poliitvangide vabastamist ja repressioonide lõpetamist, aga ka iseennast presidendiks kuulutanud Aljaksandr Lukašenka tagasiastumist. Streigiga on ühinenud märkimisväärne osa ühiskonnast: töölised, arstid, kultuuritegelased ja sportlased. Tänavatel on lisaks “noortele ja vihastele” ka pensionärid, puuetega inimesed ja mitmed teised sotsiaalsed grupid. Rahulikke proteste suruvad võimud maha vägivallaga, kasutades ulatuslike repressioone. Miilitsajaoskondades pekstakse ja piinatakse inimesi ning kohtud annavad välja ebaseaduslikke otsuseid.

Valgevenest ja kogu maailmast pärit kunstnikud on loonud sadu illustratsioone inspireerituna protestidest ja Valgevene rahva vaimu vankumatusest. Üks osa töödest jõuab nüüd Aparaaditehasesse Tallinnast Telliskivi Loomelinnakust, kus see näitus oli eksponeeritud 2020. aasta novembrikuust.

Näitus „Valgevene. Protest. Kunst“ koosneb valgevene illustraatorite Olga Balai (Rumadelima), Sõhhodzi, Jekaterina Zagarodnjaja (Cactuss.art) ja Irina Žõdkava (Allkimiya) protestikunstist.

“Balai, Zagarodnjaja ja Žõdkava varasemat loomingut pole mõtet siduda protesti-, veel vähem poliitilise kunstiga. Sotsiaalset mõtlemist on aga ka nende mitte just päevakajaliste sündmuste tõlgendustes. Sõhhodzi viimase aja teosed on hästi teravad, nagu 20. sajandi alguse plakatit meenutavas esteetikas loodud teos „Valgevene vabariik. Valgevene Tervishoiu Ministeerium. A. Lukašenka nimeline vabariiklik kliiniline psühhiaatriahaigla“,” kirjutas Reet Varblane Sirbis ilmunud loos “Illustraatorist protestikunstnikuks”.

Näituse avamise raames räägib väljapaneku korraldaja Julia Rebase lähemalt eksponeeritud teostest ja nende autoritest.

Näitus on valminud MTÜ Eesti-Valgevene Ühing toetusel. Näitus on üleval Aparaaditehas välialal ja jääb avatuks 4. aprillini.