Rahvastikuminister Riina Solman: elatise regulatsioon ei tohi kahjustada lapse heaolu
Uut elatise süsteemi luues tuleb lähtuda eelkõige lapse huvidest, kuid samas ei tohi ära unustada ka vanemate võimalusi, rõhutab rahvastikuminister Riina Solman oma tagasisides plaanitavale elatise süsteemi muutusele.
Rahvastikuminister Solman märkis oma täna saadetud tagasisides elatise süsteemi mõjutavale perekonnaseaduse muutmise eelnõule, et vanemate lahku mineku korral peaks jääma lapse elustandard sarnasele tasemele, nagu see oli varem ja oleks ka tulevikus vanemate koos elades.
„Selle juures tuleb hoiduda aga sellest, et üks või mõlemad vanemad pankrotistuvad,“ rõhutab Solman, kelle arvates ei ole seetõttu õige seada elatise arvutamisel mõõdupuuks Eesti keskmist palka, vaid lähtuda tuleks ennekõike lapsevanemate reaalsetest võimalustest.
Rahvastikuministri sõnul tuleb elatise määramisel arvestada võimalikult paljude muutujatega: mõlema vanema sissetuleku ja vara, laste vanuse ja veel muude teguritega. Samuti peaks elatisesüsteem haakuma riigi sotsiaalkaitse süsteemidega, nagu toimetulekutoetus, toitjakaotuspension ja elatisabi. „Tasuks kaaluda ka seda, kas peretoetuste arvestamine elatise suuruse määramisel on otstarbekas, sest toetused on mõeldud siiski laste ülalpidamisega seotud kulude osaliseks hüvitamiseks ja riigipoolseks lisatoeks, mitte vanemate vastutuse vähendamiseks,“ märgib Solman.
Rahvastikuminister ei toeta iga järgneva lapse elatise vähendamist 30% võrra võrreldes esimese lapsega. „Sääst ei teki peredes, kus kasvavad mitmikud või kui lastel on väga väike või väga suur vanusevahe. Samuti siis, kui lapsed on erinevast soost,“ põhjendab ta.
Ministri sõnul on tänapäeval väga palju erinevaid peresuhteid ja –mudeleid, mis vajavad ka erinevat käsitlust. „Peame vältima uue regulatsiooniga olukorda, kus iga muudatus peresuhtes, näiteks lapse sünd või töö kaotus, eeldab elatise suuruse kindlaksmääramiseks uut kohtuotsust. See oleks nii peredele kui kohtutele ebamõistlik ja liigne koormus,“ nentis Solman.
Kindlasti on rahvastikuministri sõnul vaja eelnõu koostajatel pöörata täit tähelepanu eelnõu detailidele, millega välistada olukord, kus kõrgepalgalised vanemad hakkavad varjama oma tegelikku sissetulekut.
Solman peab elatiseteemat äärmiselt oluliseks ja tundlikuks teemaks, mille lahendamiseks tuleb kõiki osapooli ära kuulates leida ühised põhimõtted, mis uue süsteemi kujundamisel ka arvesse võetakse.