1. Avaleht
  2. Tunnustus
  3. Riho Pätsi Koolimuusika Fond tunnustab täna muusikahariduse edendajaid
Riho Pätsi Koolimuusika Fond tunnustab täna muusikahariduse edendajaid

Riho Pätsi Koolimuusika Fond tunnustab täna muusikahariduse edendajaid

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi 2022. aasta laureaadid on instrumendiõpetaja Tuule Kann (Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakool), vokaalpedagoog Margot Suur (Räpina ja Põlva muusikakool) ning helilooja Sirje Kaasik. Fondi tunnustusüritus toimub täna Eesti Teaduste Akadeemia saalis.

Tuule Kann on tunnustatud Eesti kandlemängija ja õpetaja, kes on õpetanud teiste seas Pille Karrast, Leanne Barbot ja Juhan Uppinit. „Tuule on teinud asendamatut tööd kandlemängutraditsiooni hoidja ja arendajana Eestis,” ütles Riho Pätsi Koolimuusika Fondi juhatuse liige Kristi Kiilu. Lisaks korraldab Kann August Pulsti sünniaastapäeva tähistamist, kandlekursusi, ühismängimisi Soome, Läti, Leedu ja Eesti oma ala meistritega. Seejuures on ta õpetanud arvukatel pärimusmuusika kursustel ja laagrites. Ta on korraldanud ansamblite „Tuulekandled” ja „Kannelkond” tegevust ning osalenud ise erinevate ansamblite tegevuses. Ta on esinenud rahvusvahelistel festivalidel kodu- ja välismaal nii pärimus-, jazz– kui ka vanamuusika ning nüüdismuusika interpreedina. Peale õpetamise tegeleb Tuule Kann kandlemuusika uurimise ja kandlemängijate kaardistamisega Eestis, Karjalas, Baltimaades ja Loode-Venemaal.

Margot Suur on Räpina ja Põlva muusikakoolide vokaalpedagoog. Kristi Kiilu sõnul toovad Margoti kolleegid esile tema läbimõeldud ja süsteemseid tunde ning huvitavaid kontserte. „Margot Suure tööd on erinevate aunimetuste ja preemiatega korduvalt tunnustanud ka kohalik omavalitsus. Lisaks võtab Margot oma õpilastega pidevalt osa lauluvõistlustest ning tema õpilased on saavutanud lugematul hulgal auhinnalisi kohti nii kodu- kui ka välismaistel konkurssidel,” lisas Kiilu. Mitmed tema õpilastest on valinud laulmise ka oma erialaks, neist tuntuim on Kristi Raias, artistinimega Rita Ray.

Sirje Kaasik on Haapsalus tegutsev helilooja, õpetaja ning koorijuht. Tema looming koosneb peamiselt soolo- ja koorilauludest ning tema laulud kõlavad sageli nii kontserdi- kui ka konkursilavadel, laulupäevadel ning laulupidudel. „Lisaks on Kaasiku koorilaule auhindadega tunnustatud mitmetel loomingukonkurssidel (isamaaliste koorilaulude konkurss, jt) ning need on ilmunud mitmetes laulikutes,” ütles Riho Pätsi Koolimuusika Fondi juhatuse liige Kristi Kiilu. 2003. aastal ilmus Kaasikult lastelaulude kogumik „Igal hommikul, igal õhtul“, 2008. aastal algklassiõpilastele mõeldud laulik „Lauluhääl“ ja 2013 „Tedretäpid“. Aastal 2010 valmis Kaasiku segakoorilaulik „Laul sünnib rõõmust”. Tema naiskoori- ja segakoorilaulud on ilmunud kogumikes „Üks roosike on tõusnud”, „Laulud Neitsi Maarjale” ja „Tuulte teel”. Koostöös lavastaja Aivo Paljasmaaga on Sirje Kaasik loonud muusika kuuele lastenäidendile. Tema laul „Sind ma tahan armastada“ kõlab 2023. aasta noorte laulupeol neidudekoori esituses.

  • Riho Pätsi Koolimuusika Fondi asutasid 26. juunil 2002. aastal institutsioonide esindajad, kellega R. Päts (1899–1977) oli eluajal tihedalt seotud: Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Tallinna Ülikool, Koolibri Kirjastus, Eesti Raadio ja Eesti Muusikaõpetajate Liit. Fondi tegevuse siht on koolimuusika rajaja, helilooja, uurija, publitsisti ja dirigendi professor Riho Pätsi mälestuse jäädvustamine ning tema elutöö teadvustamine tänapäeval.
Head Uudised GoodNews