
Ringlusse suunatud tehnika toetab digiarengut ja vähendab jäätmeid
Ligi 200 ettevõtet üle Eesti on hakanud GreenDice juhtimisel lahendama tehnikaringluse ja digiarengu valukohti. Hästi hoitud kontoritehnika suunatakse koolidesse ja peredele, kel puudub ligipääs vajalikule tehnoloogiale.
Läbipaistva tehnikaringluse eestkõneleja GreenDice tegevjuhi Argo Alaniidu sõnul jõuab täna õigesse korjekohta vaid 20% kogu maailma elektroonikast. “Eestis läheb olmeprügisse sattunud elektroonika enamasti põletamisse või taaskasutusena maatäiteks, kuid tänu keskkonnateadlikele ettevõtetele on seda probleemi aina vähem – nende toel oleme suutnud seadmete elukaart oluliselt pikendada ja garanteerida nende korrektse utiliseerimise,” rõhutas ta.

Keskmine äriklassi arvuti kestab reeglina kuni 10 aastat, kuid enamasti kasutavad ettevõtted neid 3–5 aastat ja vahel tuleb ette ka muid olukordi, mil tehnikast loobutakse. „Meil jäi näiteks suurem kogus arvuteid üle, kui kolisime oma meeskonna uue kontseptsiooniga kontorisse, kus on kasutusel jagatavate töökohtade süsteem. Tänu GreenDice mudelile on meil täna erakordne võimalus ekraanilt nende ära antud seadmete edasist teekonda jälgida,” sõnas GreenDice partneri ERGO juht Marek Ratnik.
Tänaseks on koos partneritega piltlikult öeldes prügimäelt päästetud juba tuhandeid seadmeid ja 32 tonni elektroonikat ringlusse saadetud. Enam kui 2000 seadet on digiarengu võimestamiseks liikunud kümnetesse erinevatesse koolidesse ja ligi 500 eraisikule.
Enam kui 2000 seadet on digiarengu võimestamiseks liikunud kümnetesse erinevatesse koolidesse ja ligi 500 eraisikule.
“Pakume ettevõtetele arvutitehnika jalajälje mõõtmise ja vähendamise teenust, mille raames korjame seisma jäänud elektroonika kokku, kontrollime need üle, teeme hoolduse ja suuname enda kogukonda edasi,” kirjeldas Alaniit ringlusprotsessi. “Ringlusesse saadetakse vaid väga hästi hoitud seadmed, mida eraisikud ja koolid saavad koos IT-toe, täisgarantii ja kindlustusega kasutada.”

“Kuigi alguses plaanisime toetada vajaliku tehnikaga arengumaid, siis koroona-aja saabudes nägime, et meie oma Eesti peredes puuduvad võimalused digivahendite soetamiseks, mistõttu liikusime endalegi üllatuseks oma teenusega arenguriigist hoopis Eesti ühiskonda toetama,” lisas Alaniit.
Kuigi alguses plaanisime toetada vajaliku tehnikaga arengumaid, siis koroona-aja saabudes nägime, et meie oma Eesti peredes puuduvad võimalused digivahendite soetamiseks, mistõttu liikusime endalegi üllatuseks oma teenusega arenguriigist hoopis Eesti ühiskonda toetama.
Tänu GreenDice mudelile tekib ka statistika, millised seadmed kauem töötavad. “See loob tarbijatele võimaluse teha teadlikumaid ostuotsuseid ja võiks omakorda survestada ka tootjaid tootma paremaid või parandatavaid tooteid,” lisas Alaniit.

Kõige kauem peavad GreenDice andmetel vastu äriklassi seadmed, millele on võimalik varuosi, eelkõige kuluosi nagu klaviatuure, akusid ja ekraane, osta ka mitu aastat pärast mudeli garantiiaja lõppu. “Tootjatest võib välja tuua HP, Lenovo ja Delli. Ka Fujitsu arvutid kestavad hästi, kuid varuosad ei ole meie regioonis mõistliku hinna- ja tarneajaga saadavad. Sama ka Apple seadmetega, mis kestavad võrdväärselt kaua, kuid kuna varuosade remondi hind on kordades kallim, siis tekib küsimus majanduslikust mõttekusest,” selgitas Alaniit.