Saadikud esitasid menetlusse avalduse eelnõu Gruusia rahva toetuseks
Riigikogu väliskomisjoni kuuluv Eerik-Niiles Kross andis täna 49 saadiku nimel menetlusse avalduse eelnõu, et kutsuda maailma avalikkust üles astuma konkreetseid samme Gruusia legitiimse presidendi, kodanikuühiskonna ja demokraatiameelsete meeleavaldajate kaitseks ja toetuseks.
Saadikud märgivad eelnõus, et Eesti austab iga riigi õigust demokraatlikult valida oma tee ühiskonna korraldamiseks ja teiste riikidega liitlassuhete loomiseks ning seda põhimõtet järgides on Eesti toetanud Gruusia arengut tiheda koostöö kaudu ja astunud välja Venemaa Föderatsiooni tegevuse vastu Gruusia suveräänsuse ohustamisel ja territoriaalse terviklikkuse lõhkumisel.
„Eesti on viimase kümnendi jooksul kasvava murega jälginud Venemaa Föderatsiooni mõjutustegevust Gruusia ühiskonna lõhestamiseks ja sekkumist Gruusia demokraatlikesse valimistesse,“ seisab eelnõus, mille kohaselt ei väljenda mullu oktoobris vägivalla ja hirmutamise õhkkonnas aset leidnud Gruusia parlamendivalimiste tulemus Gruusia rahva vaba tahet. „Venemaa Föderatsiooni toetatud võimupartei Gruusia Unistus kasutab ebaausat valimistulemust, et saavutada täielik kontroll riigi institutsioonide üle ning suruda alla opositsioon ja kodanikuühiskond.“
Eelnõu kohaselt ei tunnusta Riigikogu võltsimiste ja kodanike hirmutamise õhkkonnas toimunud parlamendivalimiste järel moodustatud Gruusia parlamendi ja valitsuse ning ametisse määratud presidendi legitiimsust, vaid tunnustab legitiimse presidendina Salome Zurabišvilit ja tema püüdlust lõpetada riigis põhiseaduslik kriis.
Riigikogu avaldab eelnõu järgi toetust Gruusia demokraatlikele jõududele, kes nõuavad põhiseadusliku kriisi lõpetamiseks ja demokraatia taastamiseks vältimatute uute parlamendivalimiste korraldamist, mõistab hukka rahumeelsete meeleavalduste jõhkra mahasurumise pealetungiva Vene imperialismi toetusel ja nõuab igasuguse vägivalla ja tagakiusamise lõpetamist ning kõigi poliitvangide vabastamist. Samuti kutsub Riigikogu eelnõus Gruusia valitseva režiimi vägivalda hukka mõistma teiste riikide parlamente.
Eelnõu kohaselt kutsub Riigikogu Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu liikmesriike üles kehtestama sanktsioone nende Gruusia poliitikute ja ametiisikute suhtes, kes on osalised rahumeelsete meeleavalduste vägivaldses mahasurumises ja Gruusia kodanikuühiskonna eest seisvate isikute tagakiusamises. Samuti kutsutakse eelnõus üles peatama suhtlus Gruusia mittelegitiimse valitsuse institutsioonidega kuni vabade ja õiglaste valimiste toimumiseni ning toetama Gruusia kodanikuühiskonna ja seni alles jäänud vaba meedia esindajaid, kes jätkavad ähvardustele ja tagakiusamisele vaatamata tegevust vaba ühiskonna nimel.
„Riigikogu on solidaarne Gruusia rahvaga, kes on kaitsmas oma inimõigusi, põhiseadust, demokraatiat ja Gruusia tulevikku Euroopa Liidus,“ seisab avalduse eelnõus.”
Riigikogu on solidaarne Gruusia rahvaga, kes on kaitsmas oma inimõigusi, põhiseadust, demokraatiat ja Gruusia tulevikku Euroopa Liidus,“ seisab avalduse eelnõus.
- Riigikogu väliskomisjon arutab avalduse eelnõu täiskogu ette arutlusele ja hääletusele saatmist tänsel istungil.