1. Avaleht
 2. Tunnustus
 3. “Savvusanna sõsarad” ja helilooja Tõnu Kõrvits pälvisid Islandi rahvusliku filmiauhinna Edda
“Savvusanna sõsarad” ja helilooja Tõnu Kõrvits pälvisid Islandi rahvusliku filmiauhinna Edda

“Savvusanna sõsarad” ja helilooja Tõnu Kõrvits pälvisid Islandi rahvusliku filmiauhinna Edda

Laupäeval toimunud Islandi rahvusliku filmiauhinna Edda galal pärjati “Savvusanna sõsarad” parima dokumentaalfilmi auhinnaga ning helilooja Tõnu Kõrvits parima filmimuusika auhinnaga oma loomingu eest mängufilmis “Teekond emaga”.

Eesti, Islandi ja Prantsusmaa koostöös valminud dokumentaalfilm “Savvusanna sõsarad” oli nomineeritud kuues kategoorias:

 • Parim režissöör – Anna Hints
 • Parim operaator – Ants Tammik
 • Montaaž – Hendrik Mägar, Tushar Prakash, Qutaiba Barhamji, Martin Männik ja Anna Hints
 • Helilooja – Eðvarð Egilsson ja EETER
 • Helikujundus – Huldar Freyr Arnarson
 • Parim dokumentaalfilm – produtsendid Marianne Ostrat, Hlín Jóhannesdóttir ja Juliette Cazanave.

“Savvusanna sõsarad” kuue nominatsiooniga oli enim nomineeritud vähemuskaastootmisfilm Islandi filmiauhinna ajaloos.

Neljas kategoorias konkureeriti filmiga “Teekond emaga” ning “Savvusanna sõsarad” pärjati parima dokumentaalfilmi auhinnaga.

Eestiga koostöös valminud Islandi mängufilm “Teekond emaga” oli nomineeritud kümnes kategoorias ning võitis üheksa Edda auhinda:

 • Parim mängufilm – produtsent Hlín Jóhannesdóttir, parim režissöör – Hilmar Oddson
 • Parim stsenarist – Hilmar Oddson
 • Parim meespeaosatäitja – Þröstur Leó Gunnarsson
 • Parim naispeaosatäitja – 88-aastasena endiselt tegev Islandi kino ja teatri grand old lady Kristbjörg Kjeld.
 • Nomineeritud oli ka filmi eestlasest helirežissöör Matis Rei

Režissöör Anna Hints loodab, et ilus koostöö Islandiga jätkub ka tulevikus: “Island on olnud mu südames läbi muusika varajasest teismeeast alates ning koostöö Islandiga on olnud nagu koostöö oma sõsarate ja velledega, kellega seob meid ühine loodustaju, sarnane huumorimeel ning sisemine loominguline vabadus. Mu süda laulab tänust ja rõõmust ning tunnen, et oleme osake Islandi filmiperest.”

Island on olnud mu südames läbi muusika varajasest teismeeast alates ning koostöö Islandiga on olnud nagu koostöö oma sõsarate ja velledega, kellega seob meid ühine loodustaju, sarnane huumorimeel ning sisemine loominguline vabadus.

Helilooja Tõnu Kõrvits on tunnustuse eest väga tänulik: “Musta huumorit täis “Teekond emaga” filmile muusika kirjutamine oli huvitav teekond ka minu jaoks. Islandit ja Eestit seob sügav loodusetunnetus ja -armastus ning ka selles filmis olid võimsad pildid Islandi loodusest. Nautisin väga nende kaadrite muusikasse valamist. Tänan kõiki sõpru-pillimängijaid, EFFK meeskvartetti ja salvestajaid kes olid mulle abiks.”

Nautisin väga nende kaadrite muusikasse valamist. Tänan kõiki sõpru-pillimängijaid, EFFK meeskvartetti ja salvestajaid kes olid mulle abiks.

Produtsent Marianne Ostrat jagab viljaka koostöö tagamaid: “Island hakkas mind tõmbama 2009. aastal kui värske BFMi magistrina sel maagilisel saarel diplomifilmiga festivalil käisin. Unistust koostööst Islandiga asusin realiseerima kuus aastat tagasi kui kohtusin produtsent Hlín Jóhannesdóttiriga. Eilne õhtu Reykjavíkis meie kaheksaliikmelise Eesti delegatsiooniga ja kalliste islandlastest kolleegide ja sõpradega oli selle unistuse kulminatsioon ning eestlaste ja islandlaste sarnase maailmataju ja ühisloomingu kaunis triumf.”

Parima dokumentaalfilmi ja parima mängufilmi auhinnad andis õhtu viimastena üle Islandi president Guðni Th. Jóhannesson.

 • Mõlemad filmid on valminud Eesti produtsendi Marianne Ostrati (Alexandra Film) ja Islandi produtsendi Hlín Jóhannesdóttiri (Ursus Parvus) koostöös.
 • Filmi “Savvusanna sõsarad” peatootja on Alexandra Film ja kaastootja Ursus Parvus ning filmi “Teekond emaga” peatootja on Ursus Parvus ja kaastootja Alexandra Film.
 • Reede õhtul pärjati Eesti filmi- ja teleauhindade galal “Savvusanna sõsarad” nelja auhinnaga: parim dokumentaalfilm, parim režissöör – Anna Hints, parim helirežissöör – Huldar Freyr Arnarson ja parim operaator – Ants Tammik. 2022. aastal pälvis “Teekond emaga” Pimedate Ööde Filmifestivali Grand Prix auhinna.
 • Film linastub alates 24. märtsist Eesti kinodes ja on senise 55 järjestikuse kinonädala jooksul kogunud 39 908 vaatajat. Filmiseansid leiab valitud kinodes üle Eesti. Eestis levitab ja turundab filmi ACME Film.
Head Uudised GoodNews