1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Selgusid Eesti parimad noored maateaduses
Selgusid Eesti parimad noored maateaduses

Selgusid Eesti parimad noored maateaduses

TalTechi riikliku maateaduste olümpiaadi võitis Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, hästi esinesid ka Tallinna Reaalkooli õpilased. Neli parimat saavad võimaluse osaleda rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil.

Olümpiaadi žürii esimees ja TalTechi geoloogia instituudi professor Alvar Soesoo sõnul olid tänavuse lõppvooru ülesanded igati jõukohased. Ühes maateadusalaste teadmistega kontrolliti ka noorte kriitilist ja analüütilist mõtlemist tehisintellektiajastul. “Kõik olümpiaadil käsitletud teemad eeldasid loogilist mõtlemist. Esmakordselt oli olümpiaadil ka tehisaru puudutav ülesanne. ChatGPT oli loonud vigaderohke teksti, mida tuli kriitilise pilguga uurida ja parandada,” tutvustas Soesoo uudset lähenemist.

Foto: Freepik

“Lõppvoorus ületas 80 protsendi piiri kuus õpilast, mis on väga hea tulemus,” ütles Soesoo. Olümpiaadi võitis Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, kes teenis 100 punktist 92. Tallinna Reaalkooli õpilane Marten Suits saavutas 90 punktiga teise koha. Talle järgnesid Kaarel Tammann ja Joel Rehe, kes õpivad samuti Tallinna Reaalkoolis. Esinelik teenis välja õiguse esindada Eestit rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil. Parimad praktikud – kivide, mineraalide ja kivististe määrajad tulid aga Põlva Gümnaasiumist.

“Lähiajal teeme neljale parimale õpilasele ettepaneku osaleda laiema võistkonna koosseisus rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil,” tutvustas Soesoo tulevikuplaane. “Seejärel planeerime suvist õppetegevust. Ettevalmistusperioodil tegelevad noored praktiliste ülesannete lahendamisega ning arendavad ennast mitmete maateaduslike küsimuste valdkonnas,” jätkas professor.

Foto: Freepik

Koolides toimunud veebipõhine eelvoor andis rohkem vastutust aineõpetajatele, kelle õlule langes selle läbiviimine. Soesoo leiab, et uudne korraldus õigustas end. “Veebis toimunud eelvoor oli kahtlemata õige lähenemine. See andis väga paljudele Eesti kooliõpilastele võimaluse olümpiaadil osaleda,” sõnas Soesoo. “Üldjuhul näitas lõppvoor selgelt, et eelvoorus tublilt esinenud noori saatis edu ka lõppvoorus,” jätkas ta.

Arvestades keerulist geopoliitilist olukorda, avaldas Soesoo lootust, et Eesti võiks olla suvel Hiinas toimuval rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil siiski esindatud. “Riiklikud võimalused selle algatuse toetamiseks on arusaadavatel põhjustel tagasihoidlikud, mistõttu otsime toetajaid, kes aitaks meie noortel Eestit rahvusvahelisel areenil esindada.”

Maateaduste olümpiaad on gümnasistidele mõeldud loodusteaduslik võistlus, mis pakub rakenduslikke ja loomingulisi ülesandeid, mille eesmärk on mõista Maad ühe tervikliku süsteemina. Olümpiaad hõlmab geoloogiat, meteoroloogiat, okeanograafiat ja keskkonnateadusi. Ülesannete edukas lahendamine eeldab teadmisi põhikooli ja gümnaasiumi geograafia, füüsika ja keemia õppekavast ning head analüüsivõimet.