
Tallinn istutab sel aastal iga sündinud lapse auks pealinna puu
Tallinn istutab haljasaladele, hoovidesse ja tänavatele 3500 puud – sama palju on oodata sel aastal uusi väikeseid linlasi. Tegu on pealinna suurima puude istutamise projektiga, millega linn soovib luua tervislikku ja rohelist avalikku ruumi.
“Istutame tänavu linnaruumi rekordarvu puid, et muuta meie linnaruum atraktiivsemaks. Puud rikastavad elukeskkonda, mistõttu on linlastel suur ootus täiendava haljastuse järele nii üksluisetel murualadel kui ka autoteede ääres,” ütles Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski.

“Lisaks sellele leevendavad puud aina süvenevate kuumalainete mõju, pakkudes jalakäijatele varju ning vähendades kuumasaarte efekti. Puid istutades kujundame linnaruumi järgmiseks sajandiks, mistõttu soovime luua sümboolse silla uue tallinlaste põlvkonnaga, kes sel aastal ilmavalgust näeb,” sõnas Ossinovski ning lisas, et puude istutamine on läbi aegade olnud osa oluliste hetkede tähistamisest peredes. “Sel aastal istutab linn puid linnaelanikega koos, luues kestva sideme tallinlaste ning nende kodulinna vahel.”
Sel aastal istutab linn puid linnaelanikega koos, luues kestva sideme tallinlaste ning nende kodulinna vahel.
Tallinn istutab puid sel kevadel ja sügisel 193 erinevasse istutuskohta üle linna, peamiselt hoovidesse, haljasaladele ja tänavate äärde. Enim istutab linn kevadel ilukirsipuid (120), õunapuid (89), iluõunapuid (63), erinevaid pihlakaid (65) ja kuuskesid (64). Lisaks saab mulda ka hulk muid puid: mände, lehiseid/nulgusid, pooppuid, kaskesid, pärnasid 38, tammesid, vahtraid, toomingaid jne. Täpsed istutuskohad valiti välja koostöös linnaosavalitsustega, kes tunnevad kõige paremini kohalikke olusid. Asukohad on nähtavad siin.
Kahel järgneval aastal, 2026 ja 2027, hooldab noori istutatud puid hanke võitnud töövõtja, hooldustöid kontrollib Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet.

“Loodus on mõistagi pööraselt ilus, aga roheline linnaruum pole juba ammu enam ainult küsimus esteetikast. Teadusuuringuid, mis näitavad roheluse mõju meie heaolule, õppimisele ja tervisele, on väga palju. Näiteks toetab rohelus õpilaste enesekontrolli, tähelepanu, töömälu ja õppimiseks vajalikku pingutust,” lausus haridus- ja keskkonnapsühholoog Grete Arro. “Me ei saa eeldada, et kõik inimesed saaksid iga päev käia kodust eemal metsas, mistõttu peab linnaruum tooma looduse koju kätte – rohelust peab olema rohkem ja lopsakamalt mitte ainult rohealadel ja parkides, vaid ka tänavatel, väljakutel, kooli- ja lasteaiahoovides, parklates. Loodus on meie inimõigus,” selgitas Arro rohelise linnaruumi vajalikkust.
Näiteks toetab rohelus õpilaste enesekontrolli, tähelepanu, töömälu ja õppimiseks vajalikku pingutust.
Mais ja juunis korraldab Tallinn linlastele puude ühisistutused igas linnaosas, kuhu on oodatud kõik, kellele on olulised head kogukonnasuhted ja roheline linnaruum.
„Talgupäev on hea võimalus õppida ja ka ise käed mullaseks teha – jagame praktilisi teadmisi ja oskusi, kuidas puid istutada, hooldada ja hoida, et kinkida neile pikk ja kaunis elu. Talgutel saab kuulda ka roheluse olulisusest ja pärast töötegemist ootab kõiki maitsev kehakinnitus,“ lausus Tallinna Strateegiakeskuse projektijuht Kristiina Kupper.
- Istutamistalgute aegade ja asukohtade info leiab projekti kodulehelt.