Home Kultuur Tallinna Kammerorkestri peadirigendiks saab Tõnu Kaljuste
Tallinna Kammerorkestri peadirigendiks saab Tõnu Kaljuste

Tallinna Kammerorkestri peadirigendiks saab Tõnu Kaljuste

Tõnu Kaljuste alustab 2019/2020 hooajast Tallinna Filharmoonia kunstilise juhina ja pärast 18 aasta pikkust pausi taas Tallinna Kammerorkestri peadirigendina.

„Olen liigutatud, et Tallinna Kammerorkestri muusikud mind tagasi kutsusid. Kuigi ega meie koostöö polegi ju katkenud. Koostöövormid on olnud vahepeal vaid erisugused. Sügisel, kui valmib Eesti muusika- ja teatriakadeemia uus saal, paneme koos kõlama kauni kontserdisarja,“ ütles Kaljuste.

Tallinna Kammerorkester tegutses Kaljuste käe all aastatel 1993–1995 ja 1996–2001 ning koostöö kestis edasi läbi kõigi järgnevate aastate. Kaljuste on ka orkestri asutaja. Temaga on Tallinna Kammerorkester pälvinud kõige suuremad tunnustused ja andnud kõige olulisemad kontserdid.

„Orkester on andnud Kaljuste juhtimisel kontserte Berliini Kontserdimajas, Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, kui nimetada vaid mõned olulisemad saalid, ja olnud kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy,“ rääkis Tallinna Filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints.

Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud dirigent, EMTA professor ja Eesti muusikavaldkonna silmapaistev mõtleja,  kelle ideed ja teod on ühiskonnas vajalikud ja märgatud. „On erakordne õnn, et Tõnu Kaljuste otsustas oma muusikalist kogemust ja elutarkust just meiega jagada,“ ütles Tohver-Aints.

Tallinna Kammerorkestri peadirigendi ja Tallinna Filharmoonia kunstilise juhi ametikohal alustab Kaljuste 1. septembrist 2019. Tema ametiaeg kestab viis aastat.

Kaljuste võtab ameti üle Risto Joostilt. Varasemad Tallinna Filharmoonia kunstilise juhid ja Tallinna Kammerorkestri peadirigendid on olnud Eri Klas, Juha Kangas ja Tõnu Kaljuste.

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Orkestri repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- ja romantismiajastu muusika kui ka 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded. Orkestri moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena.