Tallinna Keskraamatukogu esitles uut raamatukogubussi ja brändinime
Eile sai Vabaduse väljakul näha erakordset vaatepilti – raamatusõpru tervitasid korraga kaks raamatukogubussi. Tallinna Keskraamatukogu, uue brändinimega Tallinna Raamatukogud, saatis pidulikult pensionile oma vana raamatukogubussi Katariina Jee, mis teenis linlasi ligi 17 aastat. Ühtlasi esitleti tema modernset järeltulijat ja nimekaimu, mis jätkab mobiilse raamatukoguteenuse pakkumist pealinna elanikele.
Ametist lahkuv Katariina Jee on vanaduspuhkuse auga välja teeninud. Oma 17 tööaasta jooksul läbis ta 142 000 kilomeetrit, teenindas 200 000 lugejat ja laenutades 300 000 teavikut. Nüüd on aeg anda teatepulk üle uuele tulijale.
Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on uut raamatukogubussi kaua oodatud. „Raamatukogusid võiks olla alati rohkem. Me näeme kui palju neid üle linna külastatakse ning kui rahul tallinlased külastustega on. Paraku jääb mitmes piirkonnas kodune raamatukogu siiski kaugele ja seal tulebki appi raamatukogubuss. Loomulikult on uus buss eelmisest Katarina Jeest igas mõttes kaasaegsem ja parem ning selle taga on meie raamatukogu meeskonna väga põhjalik ja hea töö,“ rääkis Oja. „Eriti tore on aga see, et uue bussi kavandamine ja ehitamine inspireerisid meid ka laiemalt Tallinna raamatukogude järgmisi suuri samme paika panema ja nii näemegi ühe olulise muutusena bussil ka uut raamatukogu visuaalset identiteeti, mis alates tänasest aina enam kasutusse hakkab tulema.“
Eriti tore on aga see, et uue bussi kavandamine ja ehitamine inspireerisid meid ka laiemalt Tallinna raamatukogude järgmisi suuri samme paika panema ja nii näemegi ühe olulise muutusena bussil ka uut raamatukogu visuaalset identiteeti.
„Viisime kevadel läbi konkursi uuele raamatukogubussile nime leidmiseks, kuid selle tulemus oli hämmastav: väga palju vastati, et nimi Katarina Jee on saanud nii armsaks ja omaseks, et kuidagi ei tahaks sellest loobuda. Nii otsustasimegi, et ei hakkagi raamatukogubussi nime muutma ja nii sai ka uue bussi nimeks Katariina Jee,“ selgitas raamatukogu direktor Kaie Holm bussi nimevalikut. „Samuti jääb samaks see, mida raamatukogubuss pakub – hulgaliselt head lugemisvara linnaelanikele, haridusprogramme koolides ja lasteaedades ning põnevaid tegevusi väliüritustel. Küll aga on oluliselt muutunud nii raamatukogubussi välimus kui ka ruumilised ja tehnilised võimalused,“ rääkis Holm.
Buss kasutab töötamisel keskkonnahoidlikke lahendusi (taastuvdiisel, päikesepaneelid jne) ning mahutab üle 3000 raamatu. Bussi keskel on väljakäiv osa, mis annab ruumi juurde näiteks lasteaiarühmade või klasside mugavamaks vastuvõtmiseks. Üheks uuenduseks on ka raamatukogudest tuttav iseteenindusautomaat, et lugejad ei peaks raamatukoguhoidja juures järjekorras seisma, vaid jõuaksid bussi peatumiskohtades rahulikult loetud raamatud tagastada ja uued lugemiseks laenata. Bussi põrand on ühetasandiline ja sissepääsu juures on olemas tõstuk, nii et sisse pääseb lihtsalt ka lapsevankri või ratastooliga. Bussi külgedel on värvilised tuled, et buss oleks pimedal ajal paremini märgatav.
Lähtuvalt raamatukogu uuest brändingust on uus Katariina Jee saanud vanaga võrreldes ka täiesti teistsuguse välimuse. Kujunduses on kasutatud raamatukogu uut tunnusgraafikat, mis põhineb värvilistel üksteisega põimuvatel mõttelõngadel. Muhedad illustratsioonid bussi seintel kujutavad erinevaid inimesi lugemist nautimas. Loomulikult leiab bussilt ka uue logo ja brändinime – Tallinna Raamatukogud.
Raamatukogubuss on esimene suurim näide uuest identiteedist, mille eesmärk on, et Tallinna Raamatukogud oleksid hästi äratuntavad, leitavad ja oleks üheselt mõistetav – tegu on ülelinnalise võrgustikuga. „Oleme kõigile alati kodu, kooli või töökoha lähedal. Raamatukogubuss on justkui selle visuaalne ja praktiline sümbol, olles kõigile kättesaadav, sõltumata asukohast,” rääkis Tallinna Keskraamatukogu direktor Kaie Holm. Tallinna Raamatukogudesse uue visuaali toomine võtab oma aja, esmalt saab uusi lahendusi näha lihtsamate kandjate näol. „Teeme kõike samm-sammult. Meil on kokku 19 hoonet, kuid loodame kahe aastaga teha hoonetele esimese tiiru peale,“ lisas Holm.