1. Avaleht
  2. Tunnustus
  3. Täna jagatakse Baltikumi naisteadlastele viis “Naised teaduses” stipendiumit
Täna jagatakse Baltikumi naisteadlastele viis “Naised teaduses” stipendiumit

Täna jagatakse Baltikumi naisteadlastele viis “Naised teaduses” stipendiumit

5. juunil antakse Läti Teaduste Akadeemia tseremoonial üle viis 6000 euro suurust L’Oréal Balticu “Naised teaduses” stipendiumit, millega tunnustatakse kolme Läti, ühte Leedu ja ühte Eesti teadlast. Alates 2005. aastast on programmi “Naised teaduses” stipendiumiga tunnustatud kokku 46 Balti teadlast.

Tänavused stipendiumid antakse üle viiele andekale Balti naisteadlasele, kelleks on Eesti teadlane dr Karin Kogermann, Läti teadlased dr Ilva Nakurte, Anda Fridrihsone, Margarita Baitimirova ning Leedu teadlane dr Giedre Motuzaite-Matuzevičūte.

Eesti stipendaat dr Karin Kogermann on alates 2015. aastast Tartu Ülikooli meditsiiniteaduskonna farmaatsia instituudi dotsent ja juhtivteadur. Karina uurib oma teadustöös uudseid võimalusi, kuidas parandada krooniliste haavade ravi. Hoolimata erinevatest võimalustest ei ole veel krooniliste haavainfektsioonide raviks olemas tõhusaid meetodeid. Peamine probleem on biokile olemasolu haavas ja antibakteriaalsete ainete resistentsuse tekkimine ravi ajal. Projekti eesmärk on disainida ja valmistada uudsed efektiivsed antibakteriaalsed elektrospinnitud nanofiiber haavakatted.

Karin Kogermann töötab igapäevaselt füüsikalise farmaatsia valdkonnas, mille näol on tegu interdistsiplinaarse uurimisvaldkonnaga. Oma töös püüab ta mõista farmakoloogilisi nähtusi, mis on seotud ravimite ja nende väljatöötamise ja arendamisega, kasutades füsiokeemilisi põhimõtteid.

Abikaasa ja kahe lapse emana tunnistab Karin, et pere ja lähedaste tugi ning mõistmine on talle tema töös ääretult olulised. “Naisteadlased peavad teaduse tegemiseks ohverdama palju aega ja energiat, mis tihti tähendab seda, et töö jätkub ka pärast laste magamapanekut. Siiski leiame alati võimalusi töö- ja pereelu ühildamiseks ning teeme kõik endast oleneva, et nii pere kui ka töö ei kannataks,” kommenteeris Kogermann.

Naisteadlased peavad teaduse tegemiseks ohverdama palju aega ja energiat.

Karin usub, et ka naistel on teaduses võimaik suurt edu saavutada ning naisteadlasena on tal võimalus inspireerida oma lapsi olema ambitsioonikad, enesekindlad ning õpetada oskust tulla korraga toime mitme erineva ülesandega. “Edu saavutamine teaduses nõuab ka palju kaasteadlaste ja koostööpartnerite abi, kellega teaduslike küsimuste ja probleemide üle arutleda ning nendele lahendused leida,” lisas Kogermann.

Edu saavutamine teaduses nõuab ka palju kaasteadlaste ja koostööpartnerite abi.

Nii Eestis, Lätis kui Leedus anti konkursipõhiselt välja üks stipendium alla 40-aastasele doktorikraadiga naisteadlasele. Stipendium on mõeldud uurimistöö jätkamiseks loodusteadustes, keskkonnateadustes, füüsikas või tehnikateadustes. Lisaks anti Lätis välja veel kaks stipendiumit alla 33-aastastele doktorantidele. Stipendiumi „Naised teaduses“ saamiseks esitati Eestis tänavu 26 avaldust, Lätis 47 ja Leedus 26 avaldust.

L’ORÉAL’i Baltikumi stipendiumiprogramm viiakse läbi koostöös Läti Teaduste Akadeemia, Leedu Teaduste Akadeemia, Eesti Teaduste Akadeemia ja UNESCO Balti riikide rahvuslike komisjonidega.

Head Uudised GoodNews