1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Tänasest saavad ettevõtjad taotleda toetust teadus- ja arendustöötajate palgakulude katmiseks
Tänasest saavad ettevõtjad taotleda toetust teadus- ja arendustöötajate palgakulude katmiseks

Tänasest saavad ettevõtjad taotleda toetust teadus- ja arendustöötajate palgakulude katmiseks

Alates tänasest saavad Eesti ettevõtjad taotleda toetust teadus- ja arendustöötajate tööjõukulude katmiseks. Eesmärgiks on suurendada Eesti ettevõtete tootlikkust, säilitades olemasolevaid ja luues uusi teadus-arendustöötaja töökohti. Toetuse suurus on 50 protsenti töötaja 2024. aasta teisel poolel teadus-arendustegevusega seotud töötasult arvestatud tulumaksust.

„Taotleda on lihtne, sest arvestame toetust Maksu- ja Tolliameti andmete põhjal. Taotluse saab esitada sisuliselt veerand tunniga ning aruandlust toetuse saamisega ei kaasne,“ selgitas EISi toetuste osakonna juht Monica Hankov.

Ettevõtjad on teadus- ja arendustöötaja toetust saanud taotleda alates eelmise aasta suvest, mil avanes esimene taotlusvoor. Siis aitas EIS katta teadus- ja arendustöötaja kulusid rohkem kui 40 ettevõttes üle Eesti. Esindatud olid väga erinevad valdkonnad, sh tööstusdisain, majade projekteerimine, toidutööstus, ravimiarendus.

Foto: Freepik

Statistikaameti andmetel oli 2023. aastal Eestis ligi 470 teadus-​ ja arendustegevusi raporteerivat ettevõtet, kus töötab teadus-​ja arendusvaldkonna töötajaid. Töötajate arvu kasvu veab selgelt erasektor. Kui aastal 2015 töötas Statistikaameti andmetel erasektoris 1700 teadus-​ ja arendustöötajat, siis 2023 juba üle 4500. Samas tuhande elaniku kohta on see näitaja jätkuvalt üle kahe korra vähem kui näiteks Soomes või Rootsis.

Võrreldes läinud aasta vooruga on toetuse tingimused veelgi soodsamad, kuna majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo allkirjastas jaanuaris määruse muudatused, millega toetuse osakaal suurenes 25%lt 50%ni.

Toetust on võimalik taotleda Eestis registreeritud ettevõtetel, kellel on vähemalt üks teadus-​arendusvaldkonna töötaja, kelle eest tasutakse Eestis tulumaksu. See võib olla teaduskraadi või kõrgharidusega insener või teadlane, kes elukutselisena tegeleb alus- ja rakendusuuringutega või teeb katse-​ja arendustöid uute teadmiste, toodete, protsesside, meetodite ja süsteemide loomiseks. Aga samuti ka tehnik, kes on teadus-​ ja arendustööga seotud ning kellel on kutsetunnistus valdkonnas, milles ta töötab teadlase või inseneri juhtimisel.

Foto: Freepik

Teadus- ja arendustöötajate klassifitseerimisel ei lähtuta ametinimetusest, vaid tegevustest, millega töötaja tegeleb. Kui teadus- ja arendustöötaja täidab lisaks muid ülesandeid, lähtutakse toetuse arvutamisel vaid teadus- ja arendusega seotud ülesannete osakaalust.

  • Tegemist on taotlusvoorupõhise toetusega, mis tähendab, et toetust saab taotleda kogu perioodi jooksul, mil voor on avatud ehk 17. veebruarist kl 9 kuni 18. märtsini kl 16.
  • Taotlusvooru eelarve on 3 miljonit eurot ja toetust rahastatakse riigieelarvest.
  • Rohkem infot toetuse kohta siin.