1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Tootmises toimuva AI revolutsiooni mõjud Ida-Virumaa ettevõtetes
Tootmises toimuva AI revolutsiooni mõjud Ida-Virumaa ettevõtetes

Tootmises toimuva AI revolutsiooni mõjud Ida-Virumaa ettevõtetes

Õiglase Ülemineku Fondi (ÕÜF) kõrgkoolidevahelise teaduskonsortsiumi teadlased korraldavad 19. veebruaril tasuta koostööseminari „AI revolutsioon tootmises: mida ettevõtjad peavad teadma“.

Teaduskonsortsiumi juht, TalTechi Virumaa kolledži direktor Mare Roosilehe sõnul tõuseb AI roll väga kiirelt erinevate ettevõtete ja organisatsioonide igapäevase tegevuse keskmesse.

Foto: Freepik

„Soovime sõna otseses mõttes tuua ühise laua taha nii valdkonda uurivad teadlased kui Ida-Virumaal tegutsevate ettevõtete ning organisatsioonide juhid ja spetsialistid. Loodame, et seminaril tekib hulk põnevaid ideid ja kasulikke kontakte, mis aitavad kaasa uute võimaluste loomisele AI rakendamiseks praktilises ettevõtluses,“ selgitas Roosileht.

Seminaril teeb TalTechi IT Kolledži vanemteadur ja AI ekspert Birgy Lorenz ettekande teemal „Tehisintellekti võimalused – ülevaade ja praktilised näited“. Ülevaate ÕÜFi teaduslahendustest ettevõtetele annab T.J. Seebecki elektroonikainstituudi vanemteadur Alar Kuusik. TalTechi Virumaa kolledži doktorant-nooremteadur Karle Nutonen selgitab uusi lähenemisi tööstuses ehk kuidas mobiilsed seadmed kohanduvad protsessidega.

Vanemteadur Birgy Lorenzi hinnangul on rahvusvahelistel ettevõtetel väga suur huvi tehisintellekti rakendamisel oma ärimudelitesse nö rätsepalahendustena.

„Ida-Virumaa puhul on tehisintellekti rakendamisel eriline potentsiaal, kuna piirkonnas tegutseb hulk tugevaid tööstusettevõtteid. Need ettevõtted vajavad innovatsiooni ja uusi lahendusi säilitamaks konkurentsivõimet ning kohandumaks kiiresti muutuva majanduskeskkonnaga. AI võimaldab neil optimeerida tootmisprotsesse, vähendada kulusid ja arendada uusi tooteid ning teenuseid, mis võivad avada uusi turgude ja kasumivõimalusi,“ märkis Lorenz.

Foto: Freepik

Lorenz lisas, et Ida-Virumaa ettevõtete jaoks võib AI olla oluline vahend ka rohelise ülemineku toetamisel, aidates vähendada keskkonnamõju ja muuta tootmine jätkusuutlikumaks. „See on eriti oluline piirkonnas, kus traditsiooniliselt on olnud tugevad energia- ja ressursimahukate tööstusharud,“ täpsustas ta.

See on eriti oluline piirkonnas, kus traditsiooniliselt on olnud tugevad energia- ja ressursimahukate tööstusharud.

Lisaks annavad seminaril ülevaate robot-inimese koosloomest globaalses tööstuses TalTechi mehaanika ja tööstustehnika instituudi teadurid Lucca Pizzagalli ja Kashif Mahmood. Ning TalTechi Virumaa kolledži vanemlektor ja robot-inimene koosloome arendamise uurimisrühma juht Olga Dunajeva tutvustab valdkonnas Ida-Virumaal uuritavaid teemasid.

  • Seminari pärastlõunane osa keskendub ettevõtete vajaduste kaardistamisele ning grupiarutelude läbiviimisele.
  • Seminari rahastavad Eesti riik ja Euroopa Liit toetusmeetmest „Ida-Viru ettevõtluse teadmusmahukuse suurendamise toetus: teadusvõimekuse pakkumise arendamine Ida-Virumaal TA-võrgustiku