1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. TÕRVA TEATAJA I Ala Põhikool: jätkuva koroonaviiruse ohu tõttu ei saa veel mõnda aega taastuda tavapärane töörütm
TÕRVA TEATAJA I Ala Põhikool: jätkuva koroonaviiruse ohu tõttu ei saa veel mõnda aega taastuda tavapärane töörütm

TÕRVA TEATAJA I Ala Põhikool: jätkuva koroonaviiruse ohu tõttu ei saa veel mõnda aega taastuda tavapärane töörütm

Ehkki õppeaasta pole veel päris läbi, on selge, et jätkuva koroonaviiruse ohu tõttu ei saa veel mõnda aega taastuda koolide tavapärane töörütm, mistõttu mõningaid kokkuvõtteid võib koolielust juba praegu teha, kirjutab Tõrva Teataja.

Ala koolis on selgi õppeaastal lisaks õppimisele toimunud palju huvitavaid sündmusi, mis on avardanud õpilaste silmaringi, pannud proovile nende esinemisjulguse ja võistlusvaimu.

Novembrikuus osales Ala kool projektis „Peakokad koolis“, mille raames nelikümmend kolm Eesti peakokka koostöös Maaeluministeeriumiga külastasid sügisel Eesti põhikoole, et tutvustada toiduvalmistamise põhitõdesid. Ala koolis viis kodundustunni läbi peakokk Reimo Hannilo, kes valmistas koos 5.- 6. klassi õpilaste ja nende klassijuhataja Evelyn Tammega kolmekäigulise lõuna. Menüüs olid kõrvitsapüreesupp, toekas pannileib, ahjukala köögiviljadega ning kamakreem marjadega.

Suur robootikahuvi

Korraldati teisigi põnevaid õpi- ja töötubasid, külalistunde ning õppekäike. Martin Maidla ja Mikk Pedaja MTÜ-st Robootika tutvustasid 4.-7. klassi õpilastele FIRST LEGO League programmi ning õpilased said robotitega ülesandeid täita. Algklassiõpilased osalevad meelsasti robootika huviringis ja ka vanema astme õpilased on ainetundides saanud robotite abil õppida. Koolil endal küll veel roboteid pole, aga neil on vajalikud vahendid laenutatud Eesti Teadushuvihariduse Liidust.

„Ala kool 100“ ürituste raames kutsuti külalistunde andma kooli vilistlasi. Kiire nõusolek saadi Kalle Visterilt ja Kätlin Visterilt.

Kalle Vister, Ala kooli endine kauaaegne direktor, andis tundi oktoobrikuus. Ta rääkis oma haridus- ja karjääriteest ning rõhutas, kui tähtis on õppimine, et tulevikus oleksid lahti võimalikult paljud teed.
Ala kooli järel õppis Kalle Vister Karksi-Nuia keskkoolis, kus ta samuti on direktorina töötanud. Pärast õpinguid Tartu Ülikoolis sai temast Ala kooli füüsikaõpetaja ning aasta hiljem oli ta juba sama kooli direktor. Seda ametit pidas ta neliteist aastat. Kalle Vister on töötanud Valgamaa kultuuri- ja haridusosakonna juhatajana ning praegu on ta Rahvakultuuri Keskuse direktor.

Õpilased kuulasid huviga ja eriti hea meel oli neil selle üle, et külaline õpetas neile lihtsa nipi, kuidas valemeid õigesti teisendada. Samuti said nad teada, et vanasti oli koolilapse elu raskem: näiteks pidid õpilased pärast tunde klassiruumidesse puid kandma, et ahjud köetud saaks; talvel pidi krõbeda pakasega mantlid selga ja kindad kätte panema, et saaks külmas klassitoas õppetükke teha; suvel pidi katseaias ja peenramaal rohimas käima. Sellest hoolimata virisemist ei olnud – kõik, mis tarvis, tehti ära. Õppimine ja head hinded olid au sees. Aega jäi ka lõbutsemiseks: peeti tantsuõhtuid ja suvel korraldati vahvaid laagreid.

Kätlin Vister külastas Ala kooli ja andis tundi novembris. Temagi rääkis oma haridusteest ja karjäärist. Kätlini suur kirg on reisimine, mistõttu on ta pikka aega õppinud, elanud ja töötanud välismaal: Inglismaal, Ameerikas, Hiinas ja paljudes teistes maailma paikades. Tema lemmikkohaks on siiani olnud Peruu, kus ta on mitmel korral käinud ja plaanib kindlasti veel minna.

Kätlini esimene amet oli ettekandja, ta on töötanud ka administraatorina, assistendina, olnud juhi kohal. Väga suureks väljakutseks oli inglise keele õpetamine Hiinas. Kätlin ütles, et ta hakkas oma endiste õpetajate tööd iseäranis väärtustama pärast seda, kui ta ise oli õpetajaametit pidanud – see on väga raske töö.

Praegusel ajal on Kätlin Vister tagasi Eestis ja töötab ülemaailmses ettevõttes TransferWise, mis pakub rahvusvahelisi rahaülekandeteenuseid. Õpilased kuulasid esinejat huviga. Loodetavasti sai nii mõnigi temalt reisi- ja maailma avastamise pisiku ning võtab kuulda tema soovitust usinalt võõrkeeli õppida – siis ongi maailm lahti!

Tänavakunsti õpituba

Jaanuaris käis koolis külas dirigent Sirly Illak-Oluvere, kes tutvustas puhkpille. Sirly Illak-Oluvere on muusikaõpetaja, mitmete orkestrite dirigent, noodigraafik, MTÜ Puhkpillimuusika Koda asutajaliige. 2013-2018 oli ta Eesti Noorte Puhkpilliorkestri peadirigent. Debüüdi üle-eestilise laulupeo dirigendina tegi Sirly Illak-Oluvere 2017. aasta noorte laulupeol „Mina jään“. Ta on olnud mitmete noorte laulu- ja tantsupidude ning üldlaulupidude puhkpilliorkestrite noodigraafika autoriks.

Veebruaris toimus tänavakunsti õpituba, mida juhendas Eesti tuntuim šabloonikunstnik Von Bomb, kodanikunimega Indrek Haas. Õpitoast võttis osa viisteist 6.-9. klassi õpilast, kellel valmis stencil-tehnikas autoportree.

Lasteaialapsed ja 1.-4. klassi õpilased käisid Põlvamaal Eesti Maanteemuuseumis, kus võtsid osa vastlakuu programmist. Tuletati meelde vastlakombeid, meisterdati, mängiti vastlamänge ning tehti vastlasõitu bagidega. Loomulikult ei puudunud vastlakuklid ega kuum tee.

5.-6. klassi õpilased osalesid Valga muuseumi kahes õppeprogrammis: „Ajalooallikad – mis need on?“ ja „Helde Valgamaa“. 6. klassi õpilase Karoliine Kreppi sõnul oli õppekäik muuseumisse väga huvitav: „Ajalooallikate otsimismängus pidime leidma muuseumi püsiekspositsioonist Valgamaaga seotud museaale; programmis „Helde Valgamaa“ tutvusime piirkonna loodusvaradega ning otsisime vastuseid loodusega seotud küsimustele. Saime muuseumis ringi liikuda ja ajusid ragistada. Tegime grupitööd, mille pidime pärast ette kandma. Oli tore ja meeldejääv õppepäev.“

Häid tulemusi saavutasid õpilased spordivõistlustel. Detsembris toimunud Valgamaa koolinoorte sisekergejõustiku meistrivõistlustel saavutas 7. klassi õpilane Sandra Kaur kuulitõukes kolmanda koha ja 9. klassi õpilane Otto Markus Tiirak tuli samal alal viiendale kohale. Õpilasi juhendas õpetaja Karl Robert Reinart.

Ala Põhikooli õpetaja Kaidi Kuškis tänab Karksi-Nuia muusikakooli õpilasi ja õpetajaid, kes neile toreda kontserdiga jõulurõõmu tõid. Samuti tänavad kaitseliitlast Riho Karu, kes esines nende koolis Eesti Vabariigi 102. aastapäevale pühendatud aktusel. Ta rääkis õpilastele, kui olulist vabatahtlikku tööd teevad kaitseliitlased, et säiliks Eesti iseseisvus ning suureneks inimeste turvatunne.

Palju abistajaid

Tänusõnad soovib Ala Põhikooli õpetaja Kaidi Kuškis edastada ka Tõrva Lions klubile, kes kinkis nende lasteaiarühmale mängumaja, mida aitasid paigaldada Aivar Uibu, Ivo Solom, Rein Loormann ja Andrus Horn.

Veebruaris jõudsid Ala kooli heategevusprojekti „Vahetund.ee“ kaudu kuus hüppenööri ja viis footbag-i, mida on kõikidel õpilastel olnud võimalik vahetunnis kasutada, et asendada tavapärane telefonis mängimine aktiivsemate alternatiividega. Tänatakse ka lapsevanemaid Külliki Jegorovile, Kaido Kuusile ja Evelin Uglinale, kes projekti omaosalusega toetasid.

Praegu püütakse nii nagu teisedki koolid toime tulla distantsõppe võlude ja valudega. Pärast esimest sisseelamisnädalat on õppetöö järjest rahulikumalt sujuma hakanud; enamik õpilasi saavad nii keskkondade kasutamise kui ka õpetajatega suhtlemisega kenasti hakkama. Murekohtadel püütakse silma peal hoida ja kiiresti tegutseda. Suureks abiks ja toeks on olnud loomulikult lapsevanemad, kes vahel isegi natuke liiga palju muretsevad ja pingutavad. Tahetakse neid rahustada, et lapsevanemad ei pea õpetaja rolli üle võtma ega oskama kõiki õppeained kodus õpetada – see on jätkuvalt õpetaja töö. Piisab sellest, kui lapsevanemad toetavad oma lapsi kodus ja suunavad neid õppeülesandeid täitma ja õpetajatega suhtlema.

Allikas: Tõrva Teataja

Head Uudised GoodNews