
TREILER I Tundlik ja headusest pakatav meistriteos “Lähestikku” jõudis Eesti ekraanidele
“Põhikooli aastatele tagasi vaadates tunnen tohutut kurbust. Püüdes neid tundeid kirja panna, otsustasin jutustada mind puudutava loo sõpruse haprusest,” ütles Belgia režissöör Lukas Dhont oma uue film LÄHESTIKKU (Close) kohta, mis võitis Cannes’i filmifestivali grand prix, sai viis Euroopa Filmiauhinna nominatsiooni ja on Belgia esindajana jõudnud parima rahvusvahelise filmi Oscari lühinimekirja. Isiklik, tundlik ja headusest pakatav meistriteos jõudis pärast edukat debüteerimist mullusel PÖFFil Eesti ekraanidele 6. jaanuaril.
Samm lapsepõlvest täiskasvanute maailma on äärmiselt keeruline ja tundlik aeg inimese elus. Me kõik oleme vandunud igavest sõprust ja kogenud reetmise valu. Režissöör Lukas Dhont on ekraanile toonud isikliku loo oma lapsepõlvest, haprast eluetapist, mille rasketest hetkedest aitavad üle helgus ja lahkus.
13-aastaste Léo ja Rémi omavaheline sõprus on üliintensiivne: poisid hängivad koos kogu vaba aja, hullavad ja mängivad. Peagi hakkavad koolikaaslased neid narrima ja uurima, kas nad on paar. Aastatepikkusele sõprusele annavad sellised kuulujutud hoobi, mis panevad poisid üksteisest eemalduma. Sõpruse purunemisel on traagilised tagajärjed.
“Oma lapsepõlve meenutades panin kirja mõned märksõnad: sõprus, hirm, lähedus, mehelikkus… Neid sõnu ühendades valmiski “Lähestikku” stsenaarium,” ütleb filmi autor. Praeguseks 31-aastane Lukas Dhont kasvas üles Belgia väikelinnas, kus teda koolis kiusati ja kus ta kaotas sõpru, tihti ka enda süül. Sellepärast ongi “Lähestikku” ühtaegu isiklik ja inimlik.
Lapsepõlve ja täiskasvanuks saamise teemad on Dhontile varemgi huvi pakkunud. Tema debüütfilm “Tüdruk” transsoolisest balletitantsijast esilinastus 2018. aastal Cannes’i programmis Un Certain Regard, kus ta pälvis parima debüüdi ja parima näitlejatöö auhinnad. Mõlemas filmis on Dhont suutnud tundlikult kajastada noorte inimeste elus toimuvaid pöördepunkte.