1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. TREILER I Valminud on täispikk dokumentaalfilm allveeorienteerumisest
TREILER I Valminud on täispikk dokumentaalfilm allveeorienteerumisest

TREILER I Valminud on täispikk dokumentaalfilm allveeorienteerumisest

Valminud on täispikk dokumentaalfilm allveeorienteerumisest „Kutsuv Kevad“ (Üks kadunud „Nooruse“ lugu).

Viitna järvede rohelusest leiab Mark Pusta kümnekonna aasta pikkuse allveeorienteerumise loo. Allveelugu, mis algab 1984. aastal kevadega ja mis 1993. aasta sügisel koos Allveemaja põlemisega Pikkjärve kaldal otsa ootamatult saab – nii saab ühtlasi pikemaks ajaks otsa ka Eesti allveeorienteerumise kuldaeg. Mark Pusta poisslaps leiab 1984. aasta kevadel ajakirjast „Kehakultuur“ ülevaateloo allveeorienteerujast nimega Anatoli Dalidovitš. Mark väntab Viitnale ja leiab Anatoli järvesilla peal treeningut tegemas.

1991. aasta kevadel avastab Mark taas Viitnal järvekaldal allveeorienteerujast mehe ja naise, kes seal treenivad. Kuum allveelugu saab jätku ja kestab kuni 9. oktoobrini 1993. aastal kui Allveemaja Pikkjärve kaldal maha põleb õnnetult. Sellega lõppeb ka Eesti allveeorienteerumise kuldaeg. Kolmkümmend aastat hiljem, 2023. aasta sügisel kohtab Mark täiesti juhuslikult Viitna kõrtsi ees ühte allveeorienteerujat ning algab kõrtsi sees tuline vestlus, mis filmivaataja kaugest minevikust allveeorienteerumise tänasesse päeva toob.

Film tutvustab põhjalikult meie kunagist eliitala. Ala, mille õitseaeg jääb meil kaugemasse minevikku ja millest meil tänapäeval eriti ei teata –  suurest, selle spordiala tipust oleme juba pikemat aega kadunud ja taandunud, aga kuhu me tagasi taas tahame jõuda ja pöörduda.

Head Uudised GoodNews