Ülemiste keskuse fassaadi valgustuslahendus sai tunnustuse
Ülemiste keskus tunnistati parimaks 2014. aasta arhitektuuri- ja kujundusvalgustuse objektiks Tallinnas. Keskuse fassaadi valgustuslahendus pälvis tiitli „Põhjala valguspärl Tallinnas 2014″.
Tallinna Linnavalitsuse eestvedamisel hindas arhitektuuri-, kujundus- ja talvevalgustuse hindamiskomisjon pealinna parimaid hooneid ja objekte, mida on disainvalgustuse abil atraktiivseks ja pilkupüüdvaks muudetud. Arhitektuuri- ja kujundusvalgustuse hindamisel lähtutakse kolmest kriteeriumist – esteetilisest disainist ja valgustusprojekti kontekstist, tehnilisest disainist ning projekti maksumusest.
Komisjonile laekus hindamiseks viis valgustuslahenduse ettepanekut. Komisjon tunnistas parimaks arhitektuuri valgutuslahendusega objektiks Ülemiste keskuse fassaadivalgustuse, mis on välja ehitatud LED valgustite baasil ning ajaliselt ja erinevate värvikombinatsioonide varieerimise võimalustega valgustuslahendus.
Ülemiste kesksuse tegevdirektor Guido Pärnits avaldas saadud tunnuse üle heameelt. “Ülemiste keskus asub kõigi Tallinnasse suubuvate peamagistraalide vahetus läheduses. Soovisime, et keskuse fassaadilahendus tõmbaks pealinna saabujate tähelepanu ja toetaks Tallinna kui innovaatilise riigi pealinna kuvandit,” selgitas Pärnits.
Ülemiste keskuse fassaadi valgustuslahenduse autor on Norra arhitektuuribüroo AMB Architects. Valguslahenduse teostanud Volta Lumeni arendusjuht Madis Reivik sõnas, et selle välja töötamisel oli oluline, et lahendus muudaks pimedal ajal keskuse elavaks, orgaaniliseks ja sõbralikuks. “Proovisime vältida 90-ndatele omast mehaanilist rütmilist värvivaheldumist ning valisime sujuvama ja rahulikuma suuna. Täna on Ülemiste fassaadil on 380 LED-lampi, mille “vikerkaarevärvid” vahelduvad erinevatel kõrgustel erinevas rütmis. Lisaks “liiguvad” erinevat värvi valgusvood piki fassaadi,” lisas Reivik.
Ülemiste valguslahendust on saab vaadata pimedal ajal. Fassaadi valgusmängu sisse-väljalülitamine toimub automaatselt päikesetõusu ja -languse järgi. Valgusmäng algab tund enne loojangut sisse ja lõppeb tund enne päikesetõusu.