1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. UNESCO filmipärandi päeval näidatakse tänaval vanu kaadreid Tallinnast
UNESCO filmipärandi päeval näidatakse tänaval vanu kaadreid Tallinnast

UNESCO filmipärandi päeval näidatakse tänaval vanu kaadreid Tallinnast

Filmipärandi päev27. oktoobril on UNESCO rahvusvaheline filmipärandi päev. Tallinna Kunstihoones toimub sel puhul filmipärandi digiteerimisele ja taaskasutusele pühendatud seminar, Vabaduse väljaku ekraanil jooksevad terve päeva vältel Tallinna-teemalised kroonika- ja vaatefilmid.

Vabaduse väljaku ekraanilt on võimalik terve päeva jooksul vaadata Tallinna-teemalisi vaatefilme ja kroonikaid ajavahemikust 1923-1961, mis pärinevad Rahvusarhiivi filmiarhiivi koostatud DVD-delt „Tallinn enne ja nüüd“ I & II.

UNESCO kuulutas 27. oktoobri rahvusvaheliseks filmipärandi päevaks 2005. aastal, et osutada tähelepanu audiovisuaalsetele kandjatele talletatud kultuurimälu – filmide kõrval ka helisalvestused, videod, raadio- ja teleprogrammid – haprusele ja säilitamise vajadusele, ent ka niisuguse pärandi sisulisele tähtsusele maailma ajaloo kui terviku seisukohast. Selle aasta alateemaks on „Ohustatud arhiivid. Teha on veel palju.“

Tallinna Kunstihoones 27. oktoobril kell 15.00 algaval seminaril tutvustatakse kultuuripärandi digiteerimiskava, Eesti Filmi Andmebaasi, digiteeritud filmipärandi kasutusvõimalusi hariduses, Rahvusarhiivi filmiarhiivi tänavusi saavutusi filmipärandi vääristamisel ia filmipärandi kasutamist digiõpikutes. Sõna saavad Kultuuriministeeriumi audiovisuaalvaldkonna peaspetsialist Indrek Ibrus, Balti Filmi- ja Meediakooli meediaosakonna juhataja Hagi Šein, Rahvusarhiivi filmiarhiivi direktor Eva Näripea, Tallinna Ülikooli haridustehnoloogia keskuse direktor Mart Laanpere ja kirjastuse Koolibri esindajad.

Filmipärandiga seotud üritusi jätkub ka nädala järgnevateks päevadeks. 27.-31. oktoobrini toimuvad Rahvusarhiivi filmiarhiivis ekskursioonid kooligruppidele – nädala jooksul jõuab arhiivi ja seal hoiul oleva filmipärandiga tutvuda rohkem kui 700 õpilast.

28. oktoobril Kinomajas toimuv Eesti filmi teisipäev on pühendatud vanadele tudengifilmidele. Näha saab Peeter Simmi, Arvo Iho, Valentin Kuigi, Toomas Tahveli ja Jaan Kolbergi ülikooliaegseid õppetöid ja diplomifilme.

Head Uudised GoodNews