USALDUSVÄÄRSUS JA OHUTUS I Minister Sutt esitas valitsusele sidevõrkude turvalisuse eelnõu
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt esitas valitsusele kehtestamiseks sidevõrkude turvalisuse määruse eelnõu, mis paneb paika 5G- ja ka teistele sidevõrkudele seatavad tingimused, et tagada nende vastavus riigi julgeoleku huvidele.
„Tehnoloogia arenedes saavad 5G-võrgud osaks väga paljudest kriitilistest teenustest, mistõttu on nende võrkude turvalisus järjest olulisem kogu ühiskonna jaoks. Eesti jaoks on oluline tagada, et meie 5G-võrgud ja IT-taristu laiemalt oleksid usaldusväärsed ja vabad kõrge riskiga tehnoloogiast. See on vajalik nii julgeoleku tagamiseks kui ka usalduse hoidmiseks meie digiriigi suhtes,“ rääkis Sutt. Ministri kinnitusel teeb Eesti sidevõrkude turvalisuse küsimuses koostööd ka oma liitlastega EL-i ja NATO tasandil.
Määrusega täpsustatakse, kuidas peavad ettevõtjad edaspidi riigi julgeoleku huve arvesse võtma. Riist- ja tarkvaraohtu riigi julgeolekule hinnatakse kasutusloa menetluses.
Eelnõu järgi rakendub kasutusloa kohustus ning kõrge riskiga riist- ja tarkvarakeeld tehnoloogiale, mis plaanitakse kasutusele võtta pärast määruse jõustumist. Lisaks rakenduvad mõlemad ka juba olemasolevale tehnoloogiale, milles võetakse kasutusele 5G või uuemad funktsioonid. Kasutusloa kohustus ja kõrge riskiga tehnoloogia keeld kehtib sidevõrgu eri osades erinevalt, näiteks tuumikvõrkude puhul hakkavad need kehtima koheselt, kuid 5G ja uuemate võrkude puhul hakkavad need kehtima pärast üleminekuaega. See tähendab, et 5G-võrkude puhul tuleb kasutusluba hakata taotlema kohe, kuid kõrge riskiga riist- ja tarkvara on lubatud kasutada kuni 31. detsembrini 2025.
Ministri sõnul on arutelud ettevõtjatega kestnud pikalt ja on püütud leida tasakaalupunkti riigi julgeoleku tagamise ja sideettevõtjate huvide vahel. „Sideettevõtjate võimalike kulutuste vähendamine on olnud väga oluline aspekt, millega määruse jõustumisaegade valikul arvestasime. Anname ettevõtjatele viis aastat, et oma äritegevus ümber korraldada ja tehnoloogias vajalikud muudatused teha. Nii vähendame nende majanduslikku kahjut, kuid tagame tulevikus 5G ning muu IT-taristu turvalisuse,“ märkis Sutt.
Minister rõhutas, et regulatsioon ei muuda tavainimeste elu ja harjumusi ega puuduta poes müüdavaid mobiil- jm nutiseadmeid. Küll aga on Eesti inimesed harjunud, et meie IT-taristu ja digikeskkond on turvalised. „Kõrgemate turvalisuse nõuetega saab riik tagada, et usaldusväärsus ja ohutus püsiks ka tulevikus ja inimeste andmed oleks kaitstud,“ lõpetas Sutt.
Määrus jõustub pärast seda, kui valitsus on selle heaks kiitnud.