1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. UUS NÄITUS I Anonymous Boh esitles TYPA galeriis näitust “Mental Turbulence”
UUS NÄITUS I Anonymous Boh esitles TYPA galeriis näitust “Mental Turbulence”

UUS NÄITUS I Anonymous Boh esitles TYPA galeriis näitust “Mental Turbulence”

Juulis tutvustab TYPA galeriis oma loomingut skulptor, graafik ja performance-kunstnik Anonymous Boh (Al Paldrok). Näitusel “Mental turbulence” on eksponeeritud kunstniku ülemaailmse kollektiivse kreatiivse võrgustiku energialaengulised segatehnikas graafilised teosed, tegevuskunstidokumentatsioonid ja installatsioonid.

Loomeprotsess ühe teose ümber võib kesta lõputult

Kunstiteadlase Marian Kivila sõnul on Anonymous Boh kunstnik, kelle jaoks loomeprotsess ühe teose ümber võib kesta lõputult: “Nii otsib ta viise, kuidas dokument kord kadunud teose täiendusena konteksti tagasi asetada, kord aga just sellest välja rebida ja uute tähendustega küllastada. Bohi varasematel näitustel on esitatud dokumenteerivaid fotosid – nii, nagu nad on – või tekitatud hoopis olustikke, milles lavastus imiteerib performance’it.”

Peatumatu liikumine 

“Anonymous Boh on loonud peatumatute ülemaailmsete tuuride, performance`ite, näituste ja publikatsioonidega ühe kõige esinduslikuma, märkimisväärsema, ajakohasema ja transformatiivsema kunstiliikumise ajaloos. Juhina on Boh nagu meie ajastu Wild Bill Hickok, P. T. Barnum, Alfred Jarry, Tristan Tzara, Ezra Pound või Orson Welles. Boh, kes rakendab kõiki kunstimeediumeid vahenditena Non Grata Diverse Universe’i globaalsetes performance`ites, näitab meile mitte ainult seda, kus me hetkel oleme, vaid ka loob meile hiljem mõistetavaid visioone postapokalüptilisest absurdsusest mänglevalt kaleidoskoopilisel maastikul,” kommenteeris Ameerika lindprii-poeet Ron Whitehead.

Raamideväline territoorium 

“Anonymous Boh tegutseb juba aastaid raamidevälisel territooriumil, kus kunstiobjekt on lakanud olemast füüsiline teos. Etenduskunstigrupi Non Grata kureerimine tähendab omamoodi koolkonna loomist, mida on iseloomustanud performance´id juhuslikes keskkondades ja interjöörides. Eestis alternatiivse kuulsuse omandanud Boh on Non Grataga sööstnud tagasi vaatamata globaalsele kunstimaastikule. Kümnetes linnades teostatud performance´id, kunstituurid Euroopas, Aasias ja Ameerikas on teinud alternatiivimainega nongratakatest sõltumatu loomekollektiivi, kes on mujal tuntumad kui Eestis,” sõnas Raivo Kelomees.

“Mental Turbulence” avatati TYPA galeriis 15. juulil. Näitust jääb avatuks 2. augustini ning seda saab külastada muuseumi lahtiolekuaegadel K-P kell 12-18.

Head Uudised GoodNews