Home Kunst Välisministeeriumis avati Rooma-Katoliku Kiriku peapiiskopi Eduard Profittlichi saavutustele pühendatud näitus
Välisministeeriumis avati Rooma-Katoliku Kiriku peapiiskopi Eduard Profittlichi saavutustele pühendatud näitus

Välisministeeriumis avati Rooma-Katoliku Kiriku peapiiskopi Eduard Profittlichi saavutustele pühendatud näitus

8. augustil avasid välisminister Urmas Reinsalu ja piiskop Philippe Jourdan väliministeeriumis näituse, mis on pühendatud Rooma-Katoliku Kiriku peapiiskop Eduard Profittlichi õndsakskuulutamise protsessile ning Eesti ja Püha Tooli diplomaatiliste suhete aastasajale.

Eelmisel aastal möödus sada aastat Eesti ja Püha Tooli diplomaatiliste suhete sõlmimisest. Välisminister Urmas Reinsalu rõhutas, et hindame kõrgelt Püha Tooli otsust tunnustada 1919. aastal de facto ja 1921. aastal de jure Eesti Vabariiki. „Eesti jaoks on väga oluline ja märkimisväärne, et Püha Tool ei tunnustanud kunagi Eesti annekteerimist Nõukogude Liidu poolt. Tänapäeval ühendavad Eestit ja Püha Tooli sarnased eesmärgid ja soov osaleda aktiivselt ülemaailmse rahu ja julgeoleku tagamises,“ tõi Reinsalu välja.

Isa Philippe Jourdan, praegune Rooma-Katoliku Kiriku apostellik administraator ja piiskop Eestis, ütles samuti, et suhted Püha Tooli ja Eesti Vabariigi vahel ei ole meie ajaloos piirdunud ainult sõnadega, vaid reaalsete tegudega, millest on meie ühiste suhete ajaloos mitmeid tunnistusi.

Isa Jourdan on Rooma-Katoliku Kiriku apostellik administraator ja piiskop Eestis alates 2005. aastast. Eestit esindab Püha Tooli juures alates 2020. aastast suursaadik Celia Kuningas-Saagpakk.

Välisministeeriumis avatud näitus keskendub piiskop Profittlichi saavutustele. Profittlich määrati 5. mail 1931. aastal Püha Tooli apostellikuks administraatoriks Eestis ja ta aitas suurel määral üles ehitada siinset katoliku kirikut. 1941. aastal piiskop arreteeriti ja deporteeriti Kirovi vanglasse, kus ta järgmisel aastal suri, jagades sarnast saatust tuhandete represseeritud eestlastega. Tänavu möödus 80 aastat Profittlichi surmast, mida mälestati valminud näitusega ja mälestusmissaga nii Eestis kui ka piiskopi sünnikohas Saksamaal.