1. Avaleht
  2. Tunnustus
  3. VIDEO I Aasta arstiks valiti Alice Lill
VIDEO I Aasta arstiks valiti Alice Lill

VIDEO I Aasta arstiks valiti Alice Lill

Meditsiiniportaali Arst.ee lugejad ja Eesti Tervise Fond valisid 2020. aasta arstiks Ida-Tallinna Keskhaigla sisehaigustekeskuse ja COVID-i osakonna juhataja Alice Lille.

Aasta arsti õnnitlesid Stenbocki majas peaminister Jüri Ratas ja sotsiaalminister Tanel Kiik, kes andis aasta arstile üle Kai Roosaare klaasskulptuuri.

„2020. aasta oli arstide aasta. Koostöö tervishoiuspetsialistide, valitsuse ja elanike vahel pole kunagi olnud nii tihe kui viimase 11 kuu jooksul, mil meil tuli õppida igal sammul elama uue ohtliku nakkusega,“ sõnas Jüri Ratas. „Seni on meil õnnestunud viiruse levikut kontrolli all hoida, kuid võitlus pole veel lõppenud. Meie arstid on viirust üha enam tundma õppinud ja oskavad haigestunuid järjest tõhusamalt ravida. Loodetavasti juba lähitulevikus viivad ühised pingutused meid nii kaugele, et argielu saab taastuda. Tänan südamest iga tervishoiutöötajat pühendunud ja asjatundliku abi eest meie inimeste tervise eest võitlemisel! Soovin aasta arstile ja tema ametikaaslastele vastupidavust ja õnnestumisi nende eluliselt tähtsas töös.“

„2020 läheb ajalukku kui COVID-19 globaalse pandeemia aasta. See oli raske ja kurnav aasta kogu ühiskonnale. Koroonaviiruse levik seadis erakordsed väljakutsed meie tervishoiusüsteemile ja -töötajatele. Tänan südamest meie pühendunud tervishoiutöötajaid ja kõiki teisi eesliinitöötajaid nii avalikus kui erasektoris, kes panustavad iga päev ja iga tund meie tervise ja heaolu hoidmisse,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Eraldi soovin tunnustada COVID-i osakondade kollektiive, kes keerulistes tingimustes patsientide elusid päästavad ja kes peavad pikkade tööpäevade jooksul erilist tähelepanu pöörama kõikidele turvameetmetele, et ise mitte haigestuda.“

Eesti Tervise Fondi juhataja dr Eero Merilind märkis, et 2020. aasta pani tervishoiusüsteemi toimimise tõsiselt proovile. „Valisime aasta arstiks Alice Lille, kes töötab igapäevaselt raskete koroonahaigetega ning tänu kelle teadmistele ja töökusele on päästetud mitmeid inimelusid.“

„Näen siin tunnustust sisearstide igapäevatööle, mitte ainult COVID-i situatsiooniga seonduvale. Paljude Eesti haiglate sisearstid on praegu piltlikult öeldes suure tule all. Tunnustus on alati meeldiv, eriti praeguse raske aasta keerulises situatsioonis. See annab rohkem vastutust ja loodetavasti ka võimaluse rääkida kaasa sisemeditsiini kitsaskohtadega seonduvas,“ leiab dr Lill.

„Oluline sõnum on, et tunnustus tuli sisehaiguste erialale, sest töö haiglas on praegu enneolematult suure koormusega lisaks COVID-ile. Siseosakonna haiged on rasked haiged, iga paranemine teeb rõõmu lähedastele, soojad sõnad tulevad nii haigetelt kui omastelt. COVID-i osakonna haiged kirjutavad meile praegu kirju. Tänu ja häid soove on palju. Ka need, kes ei uskunud varem viiruse olemasolusse, on saanud aru, et see on tõsine haigus. Paraku on raskete haigete raviga seotud ka kaotused, valu ja elu lõppemine – tihtipeale omastele ootamatu, leppimatu situatsioon. Peame olema palju selgitajateks, kuulajateks, raske sõnumi edastajateks. Elu lõpu teemad vääriksid Eestis palju rohkem arutelu ja selgitamist,“ räägib dr Lill.

Aasta arst ütleb, et tema jaoks ei ole keerulisi olukordi. On olukorrad, kus lahenduse leidmine on raske – neid tuleb ette nii osakonda juhtides kui haigeid ravides. Raskete olukordadega tuleb dr Lill toime tänu pikale kogemusele. Vahel aitab ka aeg ja patsiendiga suhtes korduvad selgitused. „Oluline on lahendused leida, ükskõik milline see olukord ka ei ole,“ kinnitab dr Lill.

Pingeid maandab dr Lill perega kodus. Samuti armastab ta jalutada ja toimetada maakodus. „Mul on arstist elukaaslane, kes saab kõikidest asjadest aru. Olen teda sellel aastal kindlasti tööprobleemidega palju koormanud.“

Huvi arstiks saada tekkis Alice Lillel juba 7.-8. klassis. Alguses soovis ta saada hambaarstiks, kuid dokumente sisse andes otsustas raviosakonna kasuks, kuna tahtis näha siiski suurt pilti. Ta märgib, et tunnustus pani teda pead pöörama ka minevikku – meenutama õpetajaid. „Eeskujuks oli kindlasti arstist ema, kes on endine gastroenteroloog dr Malle Jürgenson, pikalt töötanud ITK-s. Veetsin tänu temale lapsepõlves palju aega haiglas. Tänase gasteroenteroloogia mitmed arstid on ema endised kolleegid, keda tunnen juba lapsepõlvest: dr Margus, dr Aua. Minu isa on kehakultuurlane Heino Lill, kunagine tunnustatud korvpallur ja hilisem treener. Praegu otsib ta mulle meediast teaduslikke koroonaartikleid ja kontrollib iga päev, kas olen neid lugenud.“

Alice Lill lõpetas Tartu Ülikooli raviosakonna 1995. aastal. Nende lend oli viimane, kes sai läbida kaheaastase internatuuritsükli peale kuut aastat kestnud õpet. „See andis võimaluse tutvuda paljude erinevate erialadega. Kui ma alguses ülikooli lõpetades olin veendunud günekoloogia eriala õppija, siis toonasesse Mustamäe haigla sisehaiguste osakonda sattudes võlus mind tarkade naiste trio: dr Ruth Marlei – kauaaegne karismaatiline Mustamäe haigla sisehaiguste osakonna juhataja; dr Sirje Siim ja minu praegune kolleeg dr Katrin Nõukas. Tegin kannapöörde, otsustasin minna õppima sisehaiguseid, võlutuna sellest, kuidas inimesest ja tema haigustest tuleb aru saada ning kui palju tuleb lugeda, õppida, teada. Kuna residentuur Eestis oli hetkel veel algusaastates ja sellist eriala ei olnud, pöördusin TÜ professori Vello Salupere poole mõttega selline erialaresidentuur luua. Tagasiside oli positiivne: avati sisehaiguste residentuur ja esimesel aastal võeti õppima kaks noort arsti, kelle hulgas olin ka mina. Minu sisehaigustearstiks saamise juures on suurt rolli mänginud dr Ralf Allikvee, kes sellel hetkel Mustamäe haigla juhina mind julgustas ja õppima suunas.“

Dr Lill lõpetas sisehaiguste residentuuri 2001. aastal. Järgnes töö vanemarsti ametikohal PERH-i sisehaiguste osakonnas aastatel 2001-2012.

2012. aastal kutsuti dr Lill tööle ITK sisehaiguste osakonda, kus ta alustas arstina ja alates 2013. aastast ka osakonna/keskuse juhatajana.

Dr Lille hinnangul oli juhtimise alustamine tema elus üks keerulisemaid aegu – puudusid oskused, tööd oli palju, meeskond vajas täiendust. „Aja jooksul on paljud asjad paika saanud, mulle on antud võimalus ehitada üles sisehaigustekeskus, kuhu kuulub lisaks sisehaigustele kopsuhaiguste ravi.“

ITK sisehaigustekeskust kirjeldab ta praegu kui hulka toimekaid, tarku ja edasipüüdlikke naisi ehk olemas on tiim, kellega edasi minna – ka Tallinna haiglas tulevikus.

Aasta arsti kandidaate said esitada nii patsiendid kui kolleegid. Aasta arsti aitas valida žürii koosseisus sotsiaalminister Tanel Kiik, perearst Eero Merilind ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla Kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa.

SA Eesti Tervise Fond on asutatud 25. mail 2007. Selle eesmärk on Eesti rahva tervise areng, aktiivse eluea pikenemine, tervislike eluviiside propageerimine ja terviseteabe jagamine.

Head Uudised GoodNews