1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. VIDEOVESTLUS I Viljandi patrulltalituse juht Maido Kolk: tasub mõelda, kas sinu möödasõit on ikka riski väärt
VIDEOVESTLUS I Viljandi patrulltalituse juht Maido Kolk: tasub mõelda, kas sinu möödasõit on ikka riski väärt

VIDEOVESTLUS I Viljandi patrulltalituse juht Maido Kolk: tasub mõelda, kas sinu möödasõit on ikka riski väärt

9. mail toimunud sündmusel V.Õ.M.M tõdes Viljandi patrulltalituse juht Maido Kolk, et kuigi Viljandi on turvaline linn, kus suurem osa liiklejatest on seaduskuulekad ja arvestavad teistega enda ümber, tuleb politseil igapäevaselt tegeleda ka olukordadega, mida oleks saanud lihtsate ennetusabinõudega ära hoida.

“Kui pikemat sõitu ette võetakse, siis peaks kindlasti üle vaatama auto tehnilise seisukorra,“ rõhutab Kolk. Rehvid, tuled ja armatuurlaual põlevad veatuled vajavad kõik autojuhi tähelepanu. Kuigi tänapäeva autod annavad ise riketest märku, lasub vastutus siiski juhil. “Terve auto on liikluses osalemise eelduseks,” sõnab Kolk.

Sageli tuleb aga politseil tõtata liiklejatele appi olukordades, mida oleks saanud lihtsa vaevaga ennetada. “Oleme aidanud autoga teepeale jäänud inimesi tanklasse, kust nad kanistritega kütust on võtnud ja nad siis tagasi autoni viinud,” meenutab Kolk. Kuigi selliseid juhtumeid ei tule tihti ette, paneb Kolk juhtidele südamele, et lihtsad ettevalmistused enne teele asumist aitavad vältida tarbetuid sekeldusi.

Maido Kolk ja Monika Kuzmina Foto: GoodNews, Virko Veskoja

Rääkides Viljandi liiklusolukorrast tõdeb Kolk, et kuigi suurem osa juhtidest on siiski viisakad ning arvestavad liikluses teistega, siis tuleb ka siin ette erandeid juhtide näol, kes kipuvad seadusi eirama ja oma võimeid proovile panema. Sellised teod loovad Kolgi sõnul aga ohtlikke olukordi teistele liiklejatele. Kolgi sõnul on üheks peamiseks probleemiks endiselt kiiruseületamine. “Tasub mõelda, kas see 10–20 km/h kiirem sõit või möödasõit ikka on seda riski väärt. Me kõik oleme kuskile teel – lasteaeda, kooli, tööle. Peamine on siiski see, et kõik jõuaksid oma sihtkohta ka ohutult kohale.”

Tasub mõelda, kas see 10–20 km/h kiirem sõit või möödasõit ikka on seda riski väärt, peamine on siiski see, et kõik jõuaksid oma sihtkohta ka ohutult kohale.

Politsei nõuanded turvaliseks autosõiduks:

  • Enne pikale teekonnale minekut tee kindlaks, et su auto on tehniliselt korras.
  • Vali marsruut enne sõidu algust ja võimaluse korral kasuta suuri maanteid.
  • Varu piisavalt raha ja kütust.
  • Enne teele asumist teata sind ootavale inimesele, millist teed pidi kavatsed sõita ja mis kell kohale jõuad.
  • Ära võta peale hääletajat.
  • Ära jäta nähtavale kotti või mobiiltelefoni või muid väärtuslikke esemeid. Kui soovid akent avada, lase see vaid pisut alla, nii et keegi ei ulatuks auto liiklusvoolus peatudes sealt kätt sisse panema.
  • Pimedal ajal pargi hästivalgustatud käidavasse kohta. Kui pargid auto päeval, kuid tead, et jõuad tagasi alles pimedas, püüa ette mõelda, milliseks olukord kujuneb.
  • Kui pead sageli sõitma pimedal ajal või kui sinu ametikohustuste hulka kuuluvad koduvisiidid (nt hoolekandetöötajal ja meditsiiniõel), muretse endale mobiiltelefon.