Avaleht Kultuur Viljandi pärimusmuusika festival külvab pärimuspisikuid
Viljandi pärimusmuusika festival külvab pärimuspisikuid

Viljandi pärimusmuusika festival külvab pärimuspisikuid

Foto: Kriss Süld

XXV Viljandi pärimusmuusika festivalil on lisaks kontsertidele ka õpitubade programm. 34 nutikas toas käsitletakse 27.-30. juulil 2017 festivali teemat “Uut ja vana” muusika õppimise, tantsu, jämmide ja vestlusringide kaudu; õpitakse pilli mängima, meisterdama ja neid ka lausa parandama. Õpitubasid viivad läbi tegijad nii Eestist kui välismaalt. Suured inimesed saavad sauna ning pisikesed oma titelaulu- ja mängutoa.

“Kui mängid mõnda pilli, on tark see festivalile kaasa võtta, sest festival pakub alati spontaanset võimalust koos teistega uusi lugusid õppida ning tutvuda teiste maade pärimusmuusika ja -muusikutega. Õpitubadesse tulijatelt ei nõuta eelteadmisi,” julgustab Mare Lilienthal kõiki kohale tulema. Õpitubadepealik lisab: “Kui on eriti julget peale hakkamist, saab peale parmupilli õppimist astuda rahva ette koos Meisterjaaniga Kultrahoovis.” Viljandi pärimusmuusika festivali ajal saab lisaks parmupillile õppida ka väikekannelt. Uueks hitt-pilliks on pärimusmuusika maailmas ukulele, mida õpetab ukulele-maailmameister Tobias Elof (Taani) isiklikult. Omaette elamuse kingib kindlasti kohtumine Tšiili superstaari Nano Sterniga ja bändiga Kalàscima (Itaalia).

Viljandi pärimusmuusika festivali värvikad õpitoad ja lisaprogramm pakuvad vaheldust ja täiendust külluslikule muusikakavale. Taoline külg festivalil võimaldab pärimuskultuuri põnevate tahkudega tutvuda ning seda avastada teistsugusest vaatevinklist, astuda diskussiooni meistritega ja panna iseennast proovile pärimuslikus maailmas. Nii saab üksi või koos partneriga astuda Pärimuslike paaristantsude õpituppa ja jätkata õhtul Tantsumajas, kus õpitut külapeo hõngulises formaadis ka kohe praktikas proovida. Oma teadmisi ja oskusi jagavad teiste hulgas kõik see mees ansamblist Untsakad, kel täitub festivalil 25 eluaasta. Kolme festivalipäeva hommikul on soovitav meele- ja häälevirgutus kõikidele meestele ja mehepoegadele Meestelaulu toas. Läbides pärimusmeditsiini tundja Alar Krautmanni juhendamisel Saunarituaali ja Saunaravi tarkused saavad kiiremad end registreerida sauna, kus festivalimelu ja Lossimägesid nautides pärimustarkust saunalaval oma nahal katsetada.

Peredele on mõeldud laulude, mängude ja rahvapillide meisterdamistoad. Piret Pääri õpitoas “Rahvajutud. Kas ajast ja arust?” mõlgutatakse vestlusringis, kas vanadel muinasjuttudel on tänapäeval veel tähendust. Kindlasti pakuvad sooje emotsioone ja imetlust pillid, mida saab ise loodusest meisterdada; neljapäeval kell 16 toimub õpituba “Loodusest loodud pillid”.

Õpitubade programm toimub Viljandi pärimusmuusika festivali raames. Suvise muusikasündmuse teema on „Uut ja vana“, mis annab ainest ka ürituse 25. juubeliks. Pika ajaloo jooksul on festival inimeste muusikamaitset avardanud ligi üle tuhande esineja nii kodumaalt, lähinaabrite juurest kui ka sellistest eksootilistest paikadest nagu Alaska, Niger, Senegal, Lõuna-Korea, Mauritaania ja Afganistan. XXV Viljandi pärimusmuusika festival toimub Viljandis 27.-30. juulil 2017. Täpsemat infot festivali kohta leiab korraldaja Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehelt www.folk.ee või ürituse Facebookist.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga