Tallinna linnavalitus soovib tasuta toitlustust eralasteaedadesse ja sekkuda koolikiusamisse! Kommenteerib Mihhail Kõlvart
Tallinna linnavalitsusel on koostamisel 2020. aasta linnaeelarve, mis näeb muuhulgas ette eralasteaedades käivate pealinna lastele toidukulude kompenseerimist ning senisest enam koolikiusamise ennetus- ja sekkumisprogrammide toetamist.
Linnapea Mihhail Kõlvart märkis, et kahe aasta eest hakati tasuta toitu pakkuma Tallinna lastele munitsipaallasteaedades ning nüüd soovib linn laiendada meedet ka eralasteaedades käivatele pealinna mudilastele. „Seeläbi saame toetada mitmekülgset alusharidust ning pakkuda laste vajadustest või eripärast lähtuvalt arenguvõimalusi ning neile sobivat keskkonda,“ selgitas Kõlvart. „Kindlasti aitab see vähendada ka väikseid lapsi kasvatavate vanemate koormust, sest ainuüksi lasteaiakoha kuutasu moodustab lapsevanema tasutavatest kuludest märkimisväärse summa.“
Täpsemat korda eralasteaias käiva sõime- ja lasteaiarühmaealise lapse toidukulu kompenseerimiseks hakkab ette valmistama Tallinna Haridusamet, tehes selleks koostööd ka eralasteaedadega. Eralasteaedades käivate Tallinna laste toidusoodustus peaks esialgse kava kohaselt jõustuma 2020. aasta uuest õppeaastast ehk 1. septembrist. Võttes aluseks hetkel Tallinna laste arvu eralasteaedades ja selle mõningast kasvu, siis planeerib linn selleks järgmise aasta eelarvesse ligi 100 000 eurot.
„Ühtlasi oleme juba meelestatud selle teadmisega, et mõnevõrra võib suureneda ka eralasteaias käivate Tallinna laste arv, mis toob kaasa vajaduse täiendava toetuste eraldamise eralasteaedadele,“ sõnas Kõlvart.
Kiusamise ennetus- ja sekkumisprogrammide rakendamiseks kõikides munitsipaalkoolides on aga kavandatud ligi 60 000 eurot.
Linnapea sõnul on koolikiusamisest kujunenud tõsine sotsiaalne probleem ning sellega tuleb sügavuti ja sihikindlalt tegeleda. „Sõltuvalt vanuseastmest on Eestis iga viies, mõnes koolis või kooliastmes lausa iga neljas laps kiusuohver. Me ei saa ega tohi leppida pelgalt statistika jälgimisega, vaid hooliva ühiskonnana peame sekkuma ja tegema endast sõltuva, et vältida igat järgmist kiusamisjuhtu,“ nentis Kõlvart. „Probleemi ja olukorra teadvustamise ja pideva reageerimisega on võimalik oluliselt parandada koolikeskkonda ja anda kõigile noortele võimalus koolipäevast rõõmu tunda ja õppimisele keskenduda.“
Kiusamise ennetus- ja sekkumisprogramme on Tallinnas mitmeid, näiteks „Veel parem!“ (VEPA) 1.-3. klasside õpilastele ja „Kiusamisest vabaks!“ (KiVa) 1.-6. klasside õpilastele. KiVa ja VEPA on käitumisoskuste programm. Tallinna 13-s koolis ei ole veel rakendatud ühtegi kiusamise ennetus- ja sekkumisprogrammi, kuid linna eesmärgiks on kõik munitsipaalkoolid liituda mõne programmiga ning need koolid, kus programmid on juba rakendunud, laiendaksid omakorda tegevust järgmistesse kooliastmetesse.