Kliimakogude meistriklass aitab kasvatada demokraatliku rohepöörde järelkasvu Eestis
13. ja 14. oktoobril korraldavad Rohetiiger ja Euroopa Demokraatiauuenduse Föderatsioon (FIDE) Tartu loodusmajas kliima- ja rahvakogude sügiskooli. Arutleva demokraatia edendamise nimel on kokku tulnud nimekaid demokraatiauuendajaid üle Euroopa.
Sügiskooli näited keskenduvad kahele teemale – kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele ning elanikkonna polariseerumise vähendamisele. Näiteks räägib kommunikatsiooniprofessor Jane Suiter (Dublin City University) Iirimaa kliima- ja rahvakogude kogemusest. Tänu 2016. aastal toimunud Iiri rahvakogule seadustati katoliiklikus riigis abordid ning samasooliste abielu. Samuti karmistati kliimapoliitikat, kuulutades riigis välja kliimasoojenemise hädaolukord. Iirimaa kogemust mini-avalikkusega pikaajalisi ühiskondlikke otsuseid teha peetakse maailmas üheks parimaks näiteks.
Demokraatiaedendaja Kelly McBride (TPXimpact) tutvustab 2020. ja 2021. aasta Šoti kliimakogu tulemusi ning räägib sellest, kuidas paralleelselt toimunud laste rahvakogu oli tulemuste poolest palju ambitsioonikam kui “ametliku” kliimakogu 80 ettepanekut. Nüüdsest toimub Šotimaal rahvakogu kord aastas parlamendi etteantud teemal, kuna selline kord sai kirja kliimaneutraalsuse plaani Net Zero.
Meistriklassi peakorraldaja Yves Dejaeghere (FIDE) tutvustab Belgia ja Prantsusmaa püsi-rahvakogude kogemust. Yves on pikaajalise kogemusega riigiteaduste uurija, kes on Euroopa olulisimate rahvakogude juures nõustaja rollis.
Arutleva demokraatia sügiskooli eesmärk on inspireerida Ida-Euroopa avalikke teenistujaid ja eksperte kasutama senisest koosloomelisemaid poliitika kujundamise võtteid. „Rahvakogu on minimudel sellest, kuidas pikaajalised kaalukad otsused demokraatias sündima peaksid: otsuseid teeb elanikkonda eri tunnuste alusel esindav mini-avalikkus, mille osalejad saavad kõigepealt teema kohta värskemaid tõendusi ja fakte ekspertidelt, seejärel kuulavad seotud osapoolte ja huvigruppide seisukohti ning saadud teadmisi omavahel arutades esitavad etteantud probleemi osas lõpuks lahendusettepanekud elluviivale tasandile,“ seletab Rohetiigri vabakonna suuna vedaja Teele Pehk.
- Sügiskoolis osaleb 30 ametnikku, keskkonnaeksperti, muutusjuhti ja demokraatiauurijat Eestist, Lätist, Leedust, Ukrainast, Soomest ja teistest lähiriikidest. Kahe päeva jooksul tutvuvad osalejad süvitsi seitsme (kliima)rahvakogu kogemusega.