Avaleht Kultuur Film TREILER I Kui kiiresti sulab jää? Vastuse leiab Kumust
TREILER I Kui kiiresti sulab jää? Vastuse leiab Kumust

TREILER I Kui kiiresti sulab jää? Vastuse leiab Kumust

Kolm julget teadlast lahendavad üht meie planeedi tuleviku võtmeküsimust: kui kiiresti sulab jää?

Taani režissöör Lars Henrik Ostenfeld jälgib oma visuaalselt lummavas filmis „Jäässe” (Into the Ice), mis jõuab ekraanile sel kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas, kuidas paleoklimatoloog Dorthe Dahl-Jensen ja liustikuteadlased Jason Box ja Alun Hubbard uurivad Gröönimaa jääkilpi – just sealt tuleb otsida vastust küsimusele, kui palju aega on meile veel antud.

Kõik kolm on seisukohal, et kliimauuringud ei saa põhineda ainult satelliidipiltidel ja arvutimudelitel, vaid tuleb olla seal, kus toimuvad reaalsed muutused – mõõta ja võtta proove. Oma ekspeditsioonidel peavad neil taluma äärmuslikke elutingimusi ja puutuvad kokku ka traagiliste sündmustega – kolleegide hukkumisega.

“Jäässe”. Foto: kaader filmist

Kui Alun Hubbard laskub hulljulgelt 180 meetri sügavusele jääkilbi sisse, avastab ta sealt midagi, mis kõlab tõelise häirekellana ja kutsub üles tegutsema kohe ja praegu.

“Jäässe”. Foto: kaader filmist

„Kohustuslik,” kirjutas maailma juhtivaid populaarteaduslikke ajakirju New Scientist pärast filmi väljatulekut.

  • Kolmapäeval, 12. oktoobril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse paleoklimatoloog Rein Vaikmäe.
    Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.