RIIGI TUGI I Siseministeerium toetab kohalike omavalitsuste turvalisemaks muutumist
Siseministeerium valis välja esimesed kaheksa kohalikku omavalitsust, keda toetab turvalise elukeskkonna loomisel ja arendamisel läbi uue arenguprogrammi.
Siseminister Lauri Läänemets tunnustas esimesel avalikul konkursil kandideerinud kohalikke omavalitsusi. „Kõik omavalitsused, kes soovivad oma piirkonda turvalisemaks muuta edendavad sellega laiemalt kogu Eesti turvalisust ja vajavad seetõttu riigi tuge. Kohalike oludega on kõige paremini kursis just kohalikud ise, kes oma piirkonna inimesi ja olusid tunnevad, mistõttu on oluline nende turvalisemaks muutumisel tehtavaid samme toetada,“ ütles Läänemets. Minister lisas, et kokku on plaanis korraldada kaks konkurssi, mis annab ka teistele omavalitsustele võimaluse naabrite edusamme märgates ise toetusele kandideerida. „Oluline on siin, et ministeerium toetab turvalise elukeskkonna kujundamist kohalikul tasandil lisaks juba varem koostatud soovitustele nüüd ka rahaliselt ja pakub sealjuures tuge kogu programmi kestel,“ selgitas Läänemets.
Esimesel konkursil osales 12 kohalikku omavalitsust, kellest valiti välja kaheksa – Saaremaa vald, Saarde vald, Viljandi linn, Elva vald, Rapla vald, Tallinna linn, Kohtla-Järve linn ja Narva linn. Nendest neli alustavad tegevustega 2023. aastal ja järgmised neli 2024. aastal. Iga arenguprogrammis osalevat omavalitsust toetatakse 35 000 euroga vajalike tegevuste ellu viimisel. Lisaks rahalisele toetusele nõustab ja on omavalitsustele partneriks siseministeeriumi hangitud mentor. Arenguprogrammi raames läbivad spetsialistid erinevaid koolitusi. Näiteks viiakse läbi ennetuskoolitused, et ühtlustada arusaamu ennetusest ning suurendada seeläbi oskusi tulemuslikke tegevusi planeerida ja ellu viia. Lastega tegelevad spetsialistid saavad teadmised ja oskused, kuidas abi vajavaid lapsi parimal moel toetada ning võtavad kasutusele võrgustikutöömudeli „Ringist Välja“, millega juhendab neid Sotsiaalkindlustusamet. Alkoholiga seotud kahju ja riskikäitumise vähendamiseks rakendavad omavalitsused Tervise Arengu Instituudi toel mudelit STAD.