Rimi: müüme tuhandeid viimase päeva tooteid ja päästame igas kuus 1,7 tonni toitu, aga saaks palju paremini
Rimis toimib mõnda aega süsteem, kus viimast päeva tarbimiskõlblik toidukraam on eraldi kleebistega märgistatud ja kuni 70% alla hinnatud. Igas kuus läheb sel viisil soodusmüüki keskmiselt 6500 toodet.
Inimesed on pakkumisi ka märganud, ühe kuuga pääseb nii prügikastist umbes 1,7 tonni toitu. Suur hulk head ja tarbimiskõlbulikku toitu läheb aga ikkagi raisku. „Me püüame muuta inimeste arusaama nendest allahinnatud toodetest – need ei ole väheväärtuslikud, vaid väga head, kvaliteetsed tooted, lihtsalt nende tarbimise viimane kuupäev on kätte jõudnud,” ütles Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.
Eesti inimestes tekitab viimast päeva tarbimiskõlblik toit aga siiani mõnetist võõristust – kas see ikka kõlbab süüa? Oma roll võib olla ka ühiskondlikel hoiakutel. „Me tahame inimestele kinnitada, et nende toodete tarbimine on täiesti normaalne, me kõik peaksime viimase kuupäeva toitudesse julgemalt suhtuma, vajadusel võib-olla mõned asjad külmutama, kui otsekohe vaja pole,” ütles Bats. Praeguse kiire toiduainete hinnatõusu ajal annab selline suhtumise muutmine peale kestlikuma eluhoiaku ka märgatava rahalise kokkuhoiu.
Osa tarbimisaja lõpule jõudvast toidukraamist jõuab Rimi praegu annetada Toidupangale. Annetamine on Batsi sõnul Rimi igapäevatöö osa, see on seni olnud ka peamine vahend, millega poekett täidab oma eesmärki toidukadu vähendada. Tarbimisaja lõpule jõudvate toodete allahindlusega müümine seda suunda ei väära – Rimi on praegu ja jääb edaspidigi Toidupanga heaks partneriks. „Toidupanga jaoks on meil ikkagi ka veel väga palju üle anda. Siiski, äriettevõttena tahame ikkagi eelkõige toitu müüa,” selgitas Bats.
Inimeste hoiakute muutmine ei ole mõistagi kerge. Bats nentis, et Rimi saaks viimast päeva kõlbuliku toidu populariseerimisel kindlasti veel midagi ära teha, seda vähem minema visata, rohkem müüa ja seeläbi toidu raiskamist vähendada. Selleks on Rimil aga vaja abi, mille leidmiseks osaleb kauplusekett Ülemiste keskuse Rohehäkatonil. „Millega muuta neid viimase kuupäevaga allahinnatud tooteid veel atraktiivsemaks, kuidas kinnitada ostjatele, et tegemist on korraliku kaubaga, kuidas viia kohale sõnum, et sellise toidu ostmine on võimalus säästa ühekorraga raha ja ressursse,” sõnastas Bats Rimi väljakutse häkatonil.
- Ülemiste keskuse Rohehäkaton toimub 30.-31. oktoobril, osalema on oodatud kõik, kes soovivad midagi konkreetset keskkonna heaks ära teha. Paljud Ülemiste keskuses tegutsevad olulise mõjuga ettevõtted, nagu Lido, Apollo Kino, Rimi ja Sportland toovad häkatonile oma tavalised, igapäevased mured, mille lahendus oleks samm kestlikuma kaubanduse ja rohelisema tuleviku suunas. Häkatonile saab registreeruda siin! Sealsamas on üksikasjalikult paika pandud ka väljakutsed, millele lahendusi otsitakse.