Ajakiri Vaimupuu tunnustab intellektipuudega fotograafe
7. novembril kell 14 toimub Tallinnas Salme Kultuurikeskuses (Salme 12) ajakirja Vaimupuu fotokonkursi lõpetamine, parimate fotode autorite autasustamine ning rändnäituse avamine. Seekordse fotokonkursi teema oli „Ise tehtud – hästi tehtud!“
Ajakiri Vaimupuu on vaimupuudega inimeste, nende pereliikmete, sõprade ja toetajate häälekandja. Seda annab välja MTÜ Vaimupuu, kes korraldab ka üritusi ja koolitusi intellektipuudega inimestele. Üks meie populaarsemaid projekte on iga-aastane fotokonkurss, mis tänavu toimus juba viiendat korda. Reeglid on lihtsad: foto tegemisel ja lavastamisel võib kasutada kõrvalist abi, oluline on, et pildistajaks oleks vaimupuudega inimene ja foto vastaks teemale.
Sel aastal ootasime fotosid teemal „Ise tehtud – hästi tehtud“. Konkursile laekus fotosid üle Eesti (Kõrgessaare Puuetega Noorte Klubi Vikerkaar, Uuemõisa Kodu, Võisiku Kodu, Kehra Kodu, Sinimäe Kodu, Tartu Kaunase Kodu, Rapla Vahtra Tugikeskus, Viljandi Näituse Kodu, Viljandimaa Singel jpt).
Parimatest töödest on koostatud rändnäitus, mille avab sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna. Fotosid täiendavad lühikesed taustalood foto sünnist. Rändnäituse järgmine peatuspunkt on Tallinna Linnavalitsuse teenindussaal paari nädala pärast (kuupäev täpsustamisel). Möödunud aastatel on Vaimupuu fotonäitused olnud väljas erinevates puuetega inimestega seotud asutustes (Eesti Puuetega Inimeste Koda, päevakeskused üle Eesti), sotsiaalministeeriumis, riigikogus, Tallinna Linnavalitsuses ja mujal, samuti on neid lühiajaliselt eksponeeritud puuetega inimestega seotud konverentsidel ja festivalidel („Puude taga on inimene“).
12 parimat võistlustööd kaunistavad Vaimupuu 2017. aasta seinakalendrit.
Pidulikul koosviibimisel Salme Kultuurikeskuses saavad sõna Kirke-Anneli Kuld (Eesti Puuetega Inimeste Koda) ja Maarjo Mändmaa (AS Hoolekandeteenused), esinevad Daniel Levi, Erich Krieger ja Mait Maltis. Pakutakse kergeid suupisteid.
Ajakiri Vaimupuu tegutseb juba alates 2011. aasta aprillist (kuni 2012. aastani kandis see nime Vaimukad) ning selle eesmärgiks on kajastada vaimupuudega inimeste elu ja neid puudutavaid teemasid võimalikult positiivselt. Kasutame üle Euroopa tunnustatud lihtsustatud keelt ning anname näpunäiteid ja nõuandeid igapäevaeluga toimetulekuks.
Vaimupuu fotokonkurss kogub järjest populaarsust, kuna on heaks põhjuseks vaimupuudega inimesel oma loomingulist poolt avastada, kodust välja tulla, vaadata maailma läbi kaamerasilma ja fantaasial lennata lasta, enda ümber konkursi teemale vastavaid situatsioone näha või lavastada ning neid pildistada. Kunstiline eneseväljendus on äärmiselt oluline just nende jaoks, kellel igapäevaselt enda mõistetavaks tegemisega raskusi. Taolised ettevõtmised aitavad kaasata vaimupuudega inimesi ühiskonnaellu, annavad neile julgust ja enesekindlust endaga paremini hakkama saamiseks.