Avaleht Kultuur Film Apteeker Melchior jõudis Kanadasse, Hispaaniasse, Tšehhi ja Saksamaale
Apteeker Melchior jõudis Kanadasse, Hispaaniasse, Tšehhi ja Saksamaale

Apteeker Melchior jõudis Kanadasse, Hispaaniasse, Tšehhi ja Saksamaale

Apteeker Melchiori triloogia esilinastub järjest uutes turgudel – 15. aprillil toimus esimese filmi esilinastus Kanadas, mais esilinastuvad triloogia osad aga Hispaanias toimuval filmifestivalil ja jõuavad ka Tšehhi ja Saksamaa suuremate voogedastusplatvormide klientideni.

Apteeker Melchiori filmide produtsent Tanel Tatter ütles, et samal ajal kui kolmas film juhib Eesti kinoedetabelit, käib pidev töö ka rahvusvahelise leviga: „Apteeker Melchioril on tekkinud fänne juba päris paljudes riikides – kui möödunud aastal linastus film enam kui kümnes riigis, siis juba tänavu kevadel lisanduvad Kanada, Hispaania, Tšehhi, Saksamaa, Läti ja Türgi.” Tatteri sõnul valmistab kõige suuremat rõõmu aga kodumaine kinopublik. Kolmandat filmi „Apteeker Melchior. Timuka tütar” on Eesti kinodes vaatamas käinud juba üle 45 000 inimese. „Kuigi kevadised ilmad kutsuvad järjest enam ka loodusesse, ootame kõiki ajaloo- ja krimihuvilisi kinno apteeker Melchiori uutele seiklustele kaasa elama.” 

Tatter tõi välja, et kuigi iga krimilugu on vaadatav eraldiseisva mängufilmina, tasub triloogia osi vaadata järjest – esimest ja teist filmi saab vaadata Telia ja Elisa filmilaenutuse platvormidel.

25. aprillil esilinastus triloogia esimene film ka Kanadas, Ottawas toimuval Põhja- ja Baltimaade filmifestival Bright Nights, kus „Apteeker Melchiori” linastus toimub koostöös Eesti Suursaatkonnaga.

USA-s on Apteeker Melchior jõudnud juba nelja erineva festivali programmi. Õudusfilmide festivalilt Screamfest tõid filmitegijad kaasa kaks auhinda – parima operaatori- ja parima montaažitöö eest. Tänavu jaanuaris linastus film ühel Põhja-Ameerika olulisematest festivalidest – Palm Springsi filmifestivalil Californias. „Nüüd äsja aprillis jõudis „Apteeker Melchior” juba kolmandat korda USA kinopublikuni St. Paul Film Festivalil, mis toimus Minneapolises juba 42. aastat. Apteeker Melchiori esimene osa linastus maailmakino programmis, mille raames toimus kokku kolm linastust,” tõi Tatter välja. 2023. a sügisel linastub triloogia veel ka New Yorgis toimuval filmifestivalil.

Järgmisena näevad keskaegses Tallinnas toimuvat krimipõnevikku hispaanlased. 5-13. maini toimub Hispaanias Bilbaos fantaasiafilmide festival FANT, kus esimene film “Apteeker Melchior” linastub võistlusprogrammis 7. mail.      

Triloogia õigused ostis ka Tsěhhi voogedastusplatvorm, mille kliendid näevad filme mais. Samuti on leping sõlmitud Saksamaa suurima telekomi Magenta TV-ga, mille kliendiks on 40 miljonit majapidamist ja ka seal linastuvad filmid tänavu mais.

 Filmid apteeker Melchiorist on linastunud veel Lõuna-Koreas, Jaapanis, Indoneesias, Argentinas, Uruguays, Aserbaidžaanis, Soomes, Indias ja Portugalis. Lisakson Apteeker Melchior jõudmas Türgi vaatajateni maist septembrini kestval filmifestivalil.

Apteeker Melchiori filmiõiguste müügiga tegeleb rahvusvaheline müügiagent Global Screen. 2024. aastal jõuab triloogia saksakeelsetele turgudele ka läbi Amazoni, mille jaoks dubleerisid filmi Saksa näitlejad. Töös on ka lätikeelse dublaaži tootmine Läti kinopubliku jaoks.

„Apteeker Melchior. Timuka tütar” sünopsis:

Melchiori naine Keterlyn satub jõhkra kallaletungi tunnistajaks. Tundmatu noormehe elu õnnestub päästa, kuid mälu kaotanud ohver ei tea, kes ta on ja kuidas enda jaoks võõrasse Tallinnasse sattus.

Sündmuskohalt leitud sõrmus juhatab Melchiori öise vennaskonna jälile, küsimusi tekitab ka laadapäeval esinenud veiderdajate trupp. Hirmuäratavad märgid vihjavad, et ohus pole üksnes tapmiskatsest toibuv tundmatu, vaid ka teda ravivad Melchior ja Keterlyn. 

Samal ajal saabub linna paavsti saadik, keda teatakse halastamatu nõiakütina… 

Apteeker Melchiori filmid tõid eelmisel aastal Eesti kinodesse rohkem vaatajaid kui ükski teine film: esimest osa käis kinos vaatamas ligi 130 000 ja teist osa üle 86 000 inimese. 14. aprillil 2023 esilinastunud kolmandat filmi on praeguseks kinos vaatamas käidud üle 45 000 korra.

Apteeker Melchiori triloogia põhineb raamatumüügi edetabelite tipust tuntud Apteeker Melchiori romaanidel. Stsenaristid Indrek Hargla, Elmo Nüganen ja Olle Mirme põimisid triloogia kolmanda filmi stsenaariumis raamatust “Apteeker Melchior ja Timuka tütar” tuntud tegelased ja sündmused täiesti uute ja põnevate, filmi jaoks loodud keerdkäikudega.

Filmi režissöör on Elmo Nüganen (Nimed marmortahvlil, 1944), produtsentideks on Taska Film (O2, Fred Jüssi. Olemise ilu, Talve, Klassikokkutulek, Nimed Marmortahvlil, 1944), Nafta Films (O2, Supilinna salaselts), Apollo Film Productions (Talve, Vanamehe film, Soo, Kuulsuse narrid) ja HansaFilm (Tõde ja õigus). Apteeker Melchiori filmid valmisid Eesti-Saksa-Läti-Leedu koostöös, kaastootjateks olid Maze Productions Saksamaalt, Film Angels Productions Lätist ja InScript Leedust. Operaator on Mihkel Soe, kunstnik Matis Mäesalu, monteerija Marion Koppel, helilooja Liina Sumera, eriefektide juht Jan Viljus.

  • Peaosades: Märten Metsaviir, Maarja Johanna Mägi, Alo Kõrve, Karl Robert Saaremäe, Ott Raidmets, Hele Kõrve, Andres Mähar, Jan Uuspõld.
  • Toetajad: Viru Filmifond, Saarte Fond, Tartu Filmifond, National Film Centre of Latvia, Riga Film Fund, Lithuanian Tax Incentive, Creative Europe MEDIA, Kanal2 ja Postimees.