
Ära jäta koni randa – iga inimese panus on oluline
Igal aastal suitsetatakse maailmas 6,5 triljonit sigaretti, millest 4,5 triljonit koni jõuab loodusesse.
Suitsukoni sisaldab hinnanguliselt 150 ohtlikku toksiini, mis lisaks suitsetaja tervisele ohustavad ka keskkonnatervist. Kuigi Eestis jõuavad suitsukonid Läänemerre peamiselt läbi tänavate kanalisatsiooniaukude, visatakse konisid ka supelrandade vette ja peidetakse liiva alla.
Keskkonnaministeeriumi merekeskkonna osakonna juhataja Rene Reisner paneb puhkajatele südamele, et mereseisundi parandamine ja maailma puhtana hoidmine on igaühe ülesanne. „Üksikisiku panus võib tunduda tühine, ent oma käitumisega anname eeskuju teistele. Meie tänased otsused puhtama keskkonna kasuks muudavad kogu maailma,“ lausus Reisner.
„Suitsukoni ei ole ühestki vaatenurgast vaadatuna biojääde. Suitsukoni on plastikust valmistatud toode, mis loodusesse sattununa võib enda ümber mürgitada kuni 1000 liitrit vett,“ ütles maailmakoristuspäeva korraldava Let’s Do It, Worldi tegevjuht Anneli Ohvril.
Tema sõnul tasub suvel reisides aegsasti mõelda sellele, mida kaasa võtta, mida looduses tarbida ja kuidas tekkivad jäätmed võimalikult keskkonnasäästikult utiliseerida. „Tuleb arvestada tõsiasjaga, et tipphooajal võib rannas asuv jäätmekonteiner olla kas täis või puududa sootuks,“ ütles Ohvril. „Sellisel juhul tuleks jäätmed endaga kaasa võtta ja sobivasse konteinerisse paigutada.“
Ookeani ja mere tähtsusele inimkonna säilimisel juhib tähelepanu Tallinna kruiisisadamas 15. juulil esietenduv Eesti muusikaline suurlavastus “Ookean”, mis räägib maailma hoidmisest, unistamisest, vabadusest ja aupaklikust suhtumisest elusse. Laval on orkester Tallinn Sinfonia ja kammerkoor Voces Tallinn.