1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Bondi-filmi režissööri hoogne teatrilavastus „Kuningas Lear“ linastub Eesti kinodes
Bondi-filmi režissööri hoogne teatrilavastus „Kuningas Lear“ linastub Eesti kinodes

Bondi-filmi režissööri hoogne teatrilavastus „Kuningas Lear“ linastub Eesti kinodes

King Lear London National Theatre 313. mail linastub Tallinnas Coca-Cola Plazas ja Tartus kinos Ekraan Londoni Kuningliku Rahvusteatri lavastus, William Shakespeare’i „Kuningas Lear“. Etenduse lavastaja on Eesti publikule viimase Bondi-filmi režissöörina tuttav Sam Mendes ning nimirollis astub lavalaudadele staažikas Briti teatrinäitleja Simon Russell Beale.

Inglise teatrikriitikute poolt taevani kiidetud lavastus toob moodsasse maailma legendaarse traagilise loo türanlikust vanast kuningast, kes otsustab kuningriigi jagada kolme tütre vahel vastavalt sellele, kes neist teda kõige paremini ümmardada mõistab. Kui tema lemmik, Cordelia, ei ütle isa kiituseks sõnagi, variseb vana kuninga maailm kokku. Etendus esilinastus esmakordselt London National Theatre’s käesoleva aasta jaanuaris, teisipäeval linastuv etendus salvestati teatris 1. mail.

Eesti Teatri Agentuuri juhi, Eesti filmi- ja teatrikriitiku Andres Laasiku sõnul on „Kuningas Lear“ näitemäng, mille tegemise tarvis on vaja erilist peaosalist. Lear’i osatäitja, inglise näitleja ja muusikaajaloolane Simon Russell Beale seda ka kahtlemata on. Ta on muuhulgas juhtinud BBC muusikateemalist dokumentaalsarja, mille ühes osas tutvustati ka helilooja Arvo Pärti. Simon Russell Beale’i on nimetatud oma põlvkonna parimaks lavanäitlejaks ning talle on omistatud ka mitmeid teatri- ja muusikaliauhindu.

„Miks Londoni West Endi kuum lavastajanimi Sam Mendes, kes on ilmselt viimasel ajal tuntud enam filmi alal, valis sellesse rolli Simon Russell Beale’i, seda on etendust nägemata raske öelda. Kahtlemata on Beale mänginud paljudes Shakespeare’i lavastustes – mõni aeg tagasi sai meie publik ülekande vahendusel teda näha Kuningliku Rahvusteatri „Timon Ateenast“ nimirollis,“ kirjeldas armastatud teatriartisti Andres Laasik.

„Oskusest mängida võimukaid liidreid räägib Beale’i puhul Stalini roll John Hodge’i “Kollaborantides”, mida mängib meil Eesti Draamateater. Rollinimekirja järgi paistab olevat tegu hea ühiskondliku närviga jõulise näitlejaga,“ tõdes ta.

Etenduse lavastaja Sam Mendes on meie kinokülastajatele tuntud pigem andeka filmilavastajana, kes on toonud publikuni sellised kassahitid nagu viimane James Bondi film „Skyfall“, „American Beauty“ ja ka „Charlie ja šokolaadivabrik“. „Kuningas Lear’i“ teatrilavastuse puhul on Mendes suutnud ka kompaktsetel lavalaudadel tekitada filmilikult kaasahaarava meeleolu, mida toetab nii modernne lavakujundus kui ka näitlejate meisterlikkus Shakespeare’i interpreteerimisel.

London National Theatre etendus „Kuningas Lear“ linastub Tallinnas Coca-Cola Plazas ja Tartus kinos Ekraan teisipäeval, 13. mail kell 20.00.

Lisainfo ja piletid: http://www.forumcinemas.ee/Event/300085/

NTLive_KL_DigitalA5Landscape

Head Uudised GoodNews