1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. DIGITAALNE KORISTUSPÄEV I Kolmapäeval toimub eestlaste eestvedamisel ülemaailmne digitaalne koristuspäev
DIGITAALNE KORISTUSPÄEV I Kolmapäeval toimub eestlaste eestvedamisel ülemaailmne digitaalne koristuspäev

DIGITAALNE KORISTUSPÄEV I Kolmapäeval toimub eestlaste eestvedamisel ülemaailmne digitaalne koristuspäev

Kolmapäeval 22. aprillil toimub Maailmakoristuse võrgustiku eestvedamisel ülemaailmne digitaalne koristuspäev, millega tähistatakse ühtlasi maailma ühe vanima keskkonnaliikumise Earth Day juubelit.

Enam kui pool maailma elanikkonnast kasutab internetti, mille CO2 emissioon on samas suurusjärgus kogu lennuliiklusega. Iga aasta saadetakse välja umbes 62 triljonit rämpskirja, mis tekitab 20 miljonit tonni CO2te. Ameerika tarkvarafirma McAfee juba kümme aastat tagasi avaldatud raportis on võrreldud triljonitele üle maailma igal aastal saadetud rämpskirjadele kuluva energia hulka vähemalt kahe miljoni USA majapidamise energiatarbimisega ühes päevas. Ennustatakse, et 2025. aastal kulub viiendik maailmas vajaminevast energiast andmehoidlatele saades sellega üheks suurimaks keskkonnareostajaks.

“Inimesed ei pruugi endile teadvustadagi, kui palju digitaalne maailm loodust reostab ja keskkonda hävitab. Pea kõik tegevused internetis tõstavad meie süsinikujalajälge,” ütles Anneli Ohvril, digitaalse koristuspäeva üks eestvedajatest. Näiteks kui iga britt jätaks ühe “aitäh!” e-kirja välja saatmata, saaksime aastas kokku hoida 16 443 tonni CO2te, mis oleks võrdne 81 152 lennuga Londonist Madriidi. “Siin on igaühele mõtlemise koht, kas kõik e-kirjad, mida me välja saadame, on ikka vajalikud,” lisas Ohvril.

Digitaalsel koristuspäeval kutsutakse üles kustutama kasutuks muutunud faile oma arvutis, tegema põhjaliku koristustöö oma e-kirjade postkastis ning samuti kustutama oma telefonist korduvad ja udused pildid ning kasutud rakendused. Digitaalse koristuspäeva tulemusena muutuvad digiseadmed kiiremaks, mis säästab nende kasutajatele väärtuslikku aega ja mõjub muuhulgas hästi vaimsele tervisele. Lisaks sellele väheneb keskkonnamõju.

“Me veedame eriolukorra tõttu palju aega oma koduseinte vahel. Ilmselt on paljud juba jõudnud läbi viia põhjaliku kodukoristuse, nüüd on aga aeg pöörata tähelepanu digitaalsele prügile,” ütles Heidi Solba, Let’s Do It World president ja võrgustiku juht.

Digitaalsel koristuspäeval puhastatud andmete mahtu saab registreerida veebilehel.

Let’s Do It World on ülemaailmne keskkonnaorganisatsioon, mille peakorter asub Eestis. Organisatsiooni poolt korraldatud Maailmakoristuspäevast võttis eelmisel aastal 21. septembril osa 21 miljonit inimest 180st riigist.