Koroonaviirusest tingitud olukorras on paljud koolid teinud õppimise metoodikasse muudatusi, kuid selge on see, et igal hetkel peavad olema kõik valmis naasma täielikule koduõppele. Ükspuha, mis uus kooliaasta toomas on, digitarkused ja oskused selles maailmas käituda on olulisemad kui kunagi varem.
Möödunud kooliaastal tegeles Eesti kooliõpilastele digitarkuste jagamisega Samsungi haridusprogramm Digitaalne IQ, mis selgitas välja, et kuigi noored veedavad digimaailmas tohutult aega, siis teadmised küberturvalisusest ja korrektsest käitumisest on osades valdkondades tagasihoidlikud. Näiteks selgus programmi korraldatud uuringust, et kolmveerand noortest võtab sotsiaalmeedias sõbraks kontvõõraid ning 71 protsenti ei logi enda sotsiaalmeedia kontodelt kunagi välja.
„Viisime möödunud õppeaastal läbi loenguid koolides, lõime õppevideod ja korraldasime ka üle-eestilise võistluse, kus õpilased said ise luua õpetlikke materjale küberturvalisuse, küberkiusu ja üldise netis käitumise ehk netiketi kohta,“ lausus Digitaalne IQ programmi juht Egle Tamelyte. „Me loodame väga, et õpilased, õpetajad ja õpilased said sellest kõigest kasu. Kuna aga praegune olukord maailmas on digiohutuse veelgi olulisemaks muutnud, siis oleme jõudnud otsusele, et jätkame oma noortele suunatud õppeprogrammiga ka sellel õppeaastal.“
Koostöös Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse ja Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektroy’ga on Digitaalne IQ juurde loomas uusi õppevideoid ning materjale, mis avaldatakse programmi kodulehel digitaalneiq.ee ning sotiaalmeedias. Samuti on peagi kavas avalikustada uus võistlus noortele, mille eesmärk on kaasata võimalikult suur hulk koolinoori reaalselt mõtlema oma käitumisele ja harjumustele küberruumis viibides.
Juba valminud õppevideoid küberkiusamisest, -ohutusest, ebasobivast sisust, netisõltuvusest ning õpilaste enda esitatud võistlustöid saab näha programmi YouTube’ist.