1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova: planeedi jätkusuutliku elukeskkonna säilitamiseks on vaja ümber mõtestada materjalide omadused ja mõju ümbritsevale
Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova: planeedi jätkusuutliku elukeskkonna säilitamiseks on vaja ümber mõtestada materjalide omadused ja mõju ümbritsevale

Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova: planeedi jätkusuutliku elukeskkonna säilitamiseks on vaja ümber mõtestada materjalide omadused ja mõju ümbritsevale

19. septembril toimub XIV Disainiöö raames konverents „Tuleviku materjalid“, mis on ühtlasi ka tänavuse festivali peateemaks. Noblessneri Valukojas aset leidval sündmusel astuvad üles rahvusvahelised eksperdid nii Hollandist, Suurbritanniast kui Soomest, aga ka kodumaised jätkusuutliku mõtlemise eestvedajad Riina Õun, Reet Aus ja Stuudio Aine ehk Kärt Ojavee, Annika Kaldoja ja Marie Vinter.

Konverents “Tuleviku materjalid” toob kuulajateni harivad ettekanded disaini, kunsti ning teaduse omavahelisest koostööst ja põimumisest. „Planeedi jätkusuutliku elukeskkonna säilitamiseks on ühiskonnal tekkinud vajadus ümber mõtestada materjalide omadused ning mõju ümbritsevale. Erilist tähtsust omab siinkohal uute materjalide teadus- ja arendustöö ning eksisteerivate materjalide ümbertöötlemine ja taaskasutus,“ põhjendab tänavust fookuse asetust Disainiöö peakorraldaja ja Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova.

Ettekannetega astuvad konverentsil üles disaini- ja kunstivaldkondades pikaajalist praktilist kogemust omavad eksperdid Hollandist (Simone de Waart), Suurbritanniast (Zoe Powell, Bastian Beyer), Soomest (Pirjo Kääriäinen) ja Eestist (Riina Õun, Reet Aus, Kärt Ojavee, Annika Kaldoja ja Marie Vinter). Londonis resideeruv ja teeseenest nahalaadse materjali arendamisega tegelev Riina Õun peab käsitletavat teemat vältimatuks: „Suurbritannia parlament kuulutas hiljuti välja kliimakriisi, mis tähendab, et keskkonnateadlikkus on käesoleval ajastul väga aktuaalne teema. Minu eesmärgiks on koostöös teadlastega välja arendada veganitele sobiv plastikuvaba alternatiiv nahale ning hea meelega jagan oma seniseid avastusi ka teistega.“

Eeldused uute materjalide kasutuselevõtuks on materjalidisainer Simone de Waarti hinnangul head: “Inimeste teadlikkus on tõusnud ja uusi materjale aktsepteeritakse järjest enam. Me kõik tahame olla terved ja seetõttu jälgitakse rohkem, mida süüakse ja tarbitakse. Kuid selleks, et jätkusuutlikud materjalid uueks normaalsuseks saaks, on vaja survet nii valitsuselt, tarbijatelt kui ka tootjatelt.“ De Waart avaldab lootust, et juba lähemas tulevikus on suur roll just bioloogilistel ja biolagunevatel materjalidel: „Ma usun, et plastikule leidub väga häid alternatiive, mida kasutusele võtta – näiteks seenmaterjalidest pakendid.“

Konverentsi teemakäsitlust toetab lisaks 16. septembril Noblessneri Valukojas avatav rahvusvaheline näitus “Tuleviku materjalid”, kureeritud konverentsil esineva Simone de Waarti poolt ning 18. septembril toimuv töötuba “Tuleviku biomaterjalid”. Viimast viib läbi konverentsil üles astuv Zoe Powell.

Head Uudised GoodNews