1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. EESTI EEST SURMANI I Otepää Vabadussõja ausambale asetati pärjad
EESTI EEST SURMANI I Otepää Vabadussõja ausambale asetati pärjad

EESTI EEST SURMANI I Otepää Vabadussõja ausambale asetati pärjad

3. jaanuaril on Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev. Otepää Vabadussambale asetasid pärjad Otepää Vallavalitsuse, KL Valgamaa Maleva Otepää Malevkonna, Otepää Päästeameti esindajad ja vallakodanikud.

Foto: Monika Otrokova

Pärjad asetasid Otepää Vabadussambale Otepää valla ja jõustruktuuride esindajad ning vallakodanikud. Sõna võtsid Otepää vallavanem Jorma Riivald, KL Valgamaa malevapealiku abi Jaanus Barkala ja KL Valgamaa Maleva Otepää Malevkonna pealik Saamuel Stepanov.

Foto: Monika Otrokova

„Täna, 105 aastat tagasi, vaikisid lõplikult relvad Vabadussõjas. Tänu meie esivanemate vaprusele, kodumaa armastusele, võitis Eesti selle lahingu,“ sõnas Jorma Riivald. „Tihti mõtleme me sellele, mis saab täna või homme, tulevikus. Me ei mõtle tihti sellele, mis on need saavutused, mis on meid tänapäevani kandnud. Vabadussõjas peetud lahingud on meid toonud tänapäevani, selle eluni, mida me täna elame. Rahvas, kes ei mäleta minevikku, elab tulevikuta, usun, et võiksime kõik võtta endale selle hetke, et mõtiskleda olnu üle. Eesti eest surmani!“

Vabadussõjas peetud lahingud on meid toonud tänapäevani, selle eluni, mida me täna elame. Rahvas, kes ei mäleta minevikku, elab tulevikuta.

Foto: Monika Otrokova

28. novembril 1918 ületasid Punaarmee üksused Narva jõe ja sellega algas võitlus Eesti Vabariigi eest. Vabadussõjas võitlesid noore riigi vaprad kaitsjad Nõukogude Venemaa ja Saksa Landeswehri vastu. Eesti väed kaotasid Vabadussõjas kokku üle 6000 inimese, neist 3588 otseses lahingutegevuses. Vabadussõjas osales Eesti poolel lisaks liitlasvägede sõduritele ja vabatahtlikele 74 505 võitlejat. Raskes võitluses saavutati edu ja 3. jaanuaril 1920 kell 10.30 jõustus Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmitud vaherahu sõjategevuse lõpetamiseks kuni 10. jaanuarini. Sõjategevust uuesti ei alustatud ning 2. veebruaril 1920. aastal sõlmiti Tartus rahuleping. Vabadussõda oli lõppenud Eesti võiduga.

  • Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev on lipupäev, lipu heiskavad riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud.
Monika Kuzmina Hea sõna saadik, GoodNews looja ja meediapartner